Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 18 maja 2021, 10:29

autor: Nicek

Cena kart RTX 3000 nawet trzykrotnie wyższa niż zalecana

Śledząc sytuację na rynku kart graficznych, łatwo dostrzeżemy, że ich obecne ceny odstraszają przed zakupem. Kwoty, jakie trzeba wydać na GeForce RTX 3000 lub Radeon RX 6000, są nawet trzykrotnie wyższe od sugerowanych przez Nvidię i AMD.

Niestety, sytuacja ta prawdopodobnie będzie utrzymywała się przez długie miesiące. Braki na rynku technologicznym nie są niczym nowym, a z każdym mijającym tygodniem sytuacja staje się coraz gorsza. Niemiecki serwis 3DCenter (via Videocardz) sprawdził, jak zmieniały się ceny poszczególnych GPU należących do serii GeForce RTX 3000 oraz Radeon RX 6000. Okazuje się, że niektóre modele kosztują kilkukrotnie więcej niż sugerowana kwota.

Według analizy niemieckiego portalu największą podwyżkę ceny zanotowały karty Nvidia GeForce RTX 3000. Z raportu wynika, że obecnie są one średnio trzykrotnie droższe względem cen sugerowanych. Na pocieszenie pozostaje fakt, że sytuacja w przypadku Radeonów RX 6000 wygląda odrobinę lepiej, bowiem przewyższają one swoją cenę sugerowaną „tylko” dwukrotnie. W poniższej tabeli możecie zobaczyć, jak kształtowały się kwoty za poszczególne modele kart graficznych w Niemczech oraz Austrii.

Cena kart RTX 3000 nawet trzykrotnie wyższa niż zalecana - ilustracja #1
Zakres cen kart graficznych GeForce RTX 3000, źródło: 3Dcenter.org (via Videocardz)

Osoby chcące kupić nową kartę graficzną do swojego komputera będą musiały uzbroić się w cierpliwość. Niestety na tę chwilę nie wiadomo, kiedy ceny wrócą do normalności, a wszystko wskazuje na to, że będzie jeszcze drożej. Już teraz w naszym kraju kupno najnowszych RTX-ów 3000 graniczy praktycznie z cudem, a pojedyncze dostępne egzemplarze kosztują niebotyczne kwoty. Przykładowo za RTX 3080 Ti być może przyjdzie nam zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych, a ceny GeForce RTX 3060 wzrosły do prawie 5000 złotych w popularnych sklepach z elektroniką.

Cena kart RTX 3000 nawet trzykrotnie wyższa niż zalecana - ilustracja #2
Zakres cen kart graficznych Radeon RX 6000, źródło: 3Dcenter.org (via Videocardz)

Pozostaje tylko liczyć na zwiększenie produkcji chipów, co automatycznie powinno poskutkować zmniejszeniem cen kart graficznych. Nie wiadomo jednak, jak rozwinie się sytuacja z kryptowalutami. „Górnicy” bardzo szybko wykupują dostępne na rynku egzemplarze GPU, a producenci tych podzespołów wykorzystują obecną sytuację na swoją korzyć, zwiększając sugerowane ceny. Być może sytuacja ulegnie poprawie w momencie pojawienia się GeForce’ów z serii LHR, które mają być znacznie mniej wydajne w kopaniu kryptowalut.

Cena kart RTX 3000 nawet trzykrotnie wyższa niż zalecana - ilustracja #3

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.