Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 17 lutego 2021, 18:00

Epic Games składa skargę na Apple do Komisji Europejskiej

Firma Epic Games złożyła skargę na Apple do Komisji Europejskiej. Spółka Tima Sweeneya ponownie zwróciła uwagę na – jej zdaniem – antykonsumenckie i monopolistyczne działania właściciela App Store.

Już pół roku trwa konflikt między Epic Games a Apple w związku z – w zależności od interpretacji – szkodliwymi praktykami Apple (czytaj: marżą 30% pobieraną przez platformę tej drugiej spółki) i bezprawną próbą ominięcia ograniczeń App Store przez firmę Tima Sweeneya. Dotychczas „walka” toczyła się tylko w Ameryce, Australii i Wielkiej Brytanii, ale najwyraźniej przeniosła się także na teren Unii Europejskiej. Epic Games poinformowało o wystosowaniu skargi wobec Apple do Komisji Europejskiej. Ta ma już badać sprawę w związku z wcześniejszymi zażaleniami zgłoszonymi przez kilku innych twórców gier.

Jak czytamy, Epic Games oskarża właściciela App Store, że nie tyle utrudnia, ile całkowicie wyeliminował konkurencję na platformie. Apple ma wykorzystywać swoją kontrolę nad sklepem w celu zapewnienia sobie dominacji na urządzeniach z systemem iOS. Tim Sweeney stwierdził, że godzi to w przyszłość platform mobilnych jako takich, wskazując na potrzebę umożliwienia użytkownikom pobierania aplikacji z wybranego przez nich źródła:

Stawką tu jest przyszłość platform mobilnych. Konsumenci mają prawo do instalowania aplikacji z wybranych przez siebie źródeł, a deweloperzy – do konkurowania na uczciwym rynku. Nie będziemy stać bezczynnie i patrzeć, jak Apple wykorzystuje swoją dominację na platformie, aby kontrolować to, co powinno dawać równe szanse na rynku cyfrowym. To jest złe dla konsumentów, płacących zawyżone ceny z powodu całkowitego braku konkurencji między sklepami i płatności z poziomu aplikacji. I złe dla deweloperów, których być albo nie być często zależy od widzimisię Apple co do tego, komu dać dostęp do platformy iOS i na jakich warunkach.

Epic Games składa skargę na Apple do Komisji Europejskiej - ilustracja #1
Epic Games kontynuuje swoją krucjatę.

Treść komunikatu wpisuje się w dotychczasową politykę Epic Games, które od dawna przedstawia swoje działania przeciw „niesprawiedliwym i szkodliwym praktykom” na rynku dystrybucji cyfrowej jako walkę o słuszną sprawę. Wyraźnie pokazywało to powołanie Koalicji Uczciwości Aplikacji (Coalition of App Fairness) wraz z m.in. Spotify, co było jawnie skierowane przeciwko poczynaniom Apple.