Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 23 lipca 2020, 11:51

autor: Aquma

Elon Musk ostrzega przed AI – i nazywa wielu ludzi głupkami

Miliarder Elon Musk postanowił po raz kolejny przestrzec nas przed zagrożeniami związanymi z rozwojem sztucznej inteligencji. Uczynił to w charakterystycznym dla siebie stylu – nazywając osoby niedowierzające w przewagę AI nad człowiekiem „znacznie głupszymi, niż im się wydaje”.

Elon Musk ostrzega przed AI – i nazywa wielu ludzi głupkami - ilustracja #1
Elon Musk znowu porusza temat AI.

W SKRÓCIE:

  1. Elon Musk po raz kolejny przestrzegł przed sztuczną inteligencją;
  2. jego zdaniem ludzie, którzy nie wierzą w to, że AI może być znacznie inteligentniejsze od nich są znacznie głupsi, niż im się wydaje;
  3. miliarder w przeszłości wielokrotnie podkreślał, że uważa AI za olbrzymie zagrożenie.

Miliarder Elon Musk postanowił po raz kolejny ostrzec ludzkość przed niebezpieczeństwami związanymi z rozwojem AI. Zrobił to z charakterystyczną dla siebie bezpośredniością, nazywając osoby, które nie wierzą w to, że sztuczna inteligencja może być inteligentniejsza od nich „znacznie głupszymi, niż im się wydaje” (za portalem Business Insider).

Od dekady biję na alarm w sprawie Al. Powinniśmy się martwić o to, dokąd to zmierza. Najbardziej w kwestii sztucznej inteligencji mylą się ludzie bardzo inteligentni. Nie wyobrażają sobie, że komputer mógłby być od nich znacznie mądrzejszy. To jest błąd w ich logice. Są po prostu o wiele głupsi, niż im się wydaje – powiedział Elon Musk.

W 2018 roku wynalazca stwierdził, że AI potencjalnie może być dla ludzkości znacznie większym zagrożeniem niż głowice nuklearne.

Uważam, że zagrożenie związane z AI jest o wiele większe niż to powiązane z głowicami jądrowymi. Nikt by nie sugerował, żeby po prostu pozwolić światu na budowanie głowic jądrowych, jeśli tylko zechce. To byłoby szaleństwo. A - i zapamiętaj moje słowa - AI jest o wiele bardziej niebezpieczne niż bomby atomowe – stwierdził wówczas miliarder.

W przeszłości sztuczna inteligencja stała się też przedmiotem sporu pomiędzy wspomnianym miliarderem i Markiem Zuckerbergiem – prezesem Facebooka. Zdaniem tego ostatniego AI jest dla ludzkości wielką szansą, a nadmierny pesymizm w tej kwestii jest nieodpowiedzialny. Elon Musk odbił piłeczkę, stwierdzając, że jego rozmówca rozumie temat w „ograniczonym stopniu”.

Warto odnotować, że wynalazca nie poprzestaje na słowach, ale ma konkretny plan na rozwiązanie problemu AI – chodzi o implant Neuralink, który ma umożliwić swoiste sprzężenie umysłu człowieka ze sztuczną inteligencją (a przy okazji także streamowanie muzyki prosto do ludzkiego mózgu).

Jeśli nie możesz ich (AI – przyp. red.) pokonać, przyłącz się do nich – zasugerował miliarder w niedawnym wpisie na Twitterze, dodając, że jest to cel, z myślą o którym powstała firma Neuralink.

  1. Tesla – strona oficjalna
  2. SpaceX – strona oficjalna
  3. Neuralink – strona oficjalna