Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 30 marca 2020, 11:12

autor: Aquma

Elon Musk i SpaceX dostarczą zapasy na stację księżycową NASA

Koncern SpaceX zwyciężył w konkursie zorganizowanym przez agencję NASA i będzie pierwszym podmiotem odpowiadającym za zaopatrzenie dla przyszłej stacji Gateway, która zostanie zbudowana na orbicie Księżyca.

Elon Musk i SpaceX dostarczą zapasy na stację księżycową NASA - ilustracja #1
Kolejny sukces SpaceX.

W SKRÓCIE:

  1. SpaceX zostało pierwszym zwycięzcą kontraktu NASA dotyczącego dostarczania zaopatrzenia dla przyszłej stacji wokółksiężycowej Gateway;
  2. w przyszłości do misji dołączą inne koncerny;
  3. loty będą realizowane z wykorzystaniem nowego statku Dragon XL.

Koncern SpaceX został wybrany przez agencję NASA do realizowania misji dostarczania zaopatrzenia do przyszłej stacji wokółksiężycowej o nazwie Gateway. W przyszłości, obok firmy Elona Muska, wart 7 mld dolarów kontrakt Artemis przypadnie w udziale także kilku innym podmiotom (prawdopodobnie będą to Northrop Grumman i Sierra Nevada, które wcześniej brały udział w konkursach i współpracowały z NASA). Każda z firm otrzyma gwarancję przeprowadzenia co najmniej dwóch lotów. Wszystko po to, by zdywersyfikować (a tym samym ograniczyć) ryzyko.

Baza Gateway ma umożliwić łatwiejsze przeprowadzenie kolejnych misji na powierzchni Księżyca. Warto odnotować, że na 2024 rok zaplanowano kolejne lądowanie załogi na powierzchni naturalnego satelity Ziemi (do tego przedsięwzięcia omawiana baza na jego orbicie nie będzie potrzebna – obydwa projekty są realizowane równolegle). Stacja ma być złożona z dwóch modułów – w jednym znajdą się kwatery dla załogi (to tzw. Habitation and Logistics Outpost – w skrócie… HALO), zaś drugi będzie odpowiadał za zasilanie i napęd (ang. Power and Propulsion Element - PPE). Z czasem baza zostanie rozbudowana o kolejne sekcje.

Elon Musk i SpaceX dostarczą zapasy na stację księżycową NASA - ilustracja #2
Statek kosmiczny Dragon.

SpaceX zamierza zrealizować założenia kontraktu wykorzystując nowy statek towarowy – tzw. Dragon XL. Będzie to większy wariant Dragona, z którego koncern korzysta od ośmiu lat (m.in. wożąc zaopatrzenie dla astronautów stacjonujących na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej). Jak dotychczas „Smok” uczestniczył w przeszło dwudziestu misjach i zawiódł tylko raz (z powodu awarii rakiety). Dragon XL będzie mógł dostarczyć na orbitę Księżyca pięć ton ładunku.

  1. SpaceX – strona oficjalna
  2. NASA – strona oficjalna
GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.