Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 8 lipca 2020, 14:00

autor: mikos

Dziś Elon Musk wysyła w kosmos kolejną partię satelitów Starlink

Już dzisiaj SpaceX wyśle na orbitę 10. misję Starlink – systemu satelit internetowych. Transmisja będzie dostępna w Internecie.

Dziś Elon Musk wysyła w kosmos kolejną partię satelitów Starlink - ilustracja #1
Kto by pomyślał, że Internet będzie dostarczany z kosmosu...

Już dzisiaj, 8 lipca o godzinie 18:00 czasu polskiego startuje dziesiąta misja projektu Starlink. Wydarzenie będzie jak zawsze transmitowane na kanale SpaceX na platformie YouTube. Innowacją względem poprzednich satelit internetowych będzie to, że te najnowsze posiadają osłony słoneczne, które będą ograniczać odbijanie się promieni słonecznych od powierzchni satelity, dzięki czemu nie będą one aż tak widoczne na niebie. Docelowo Starlinków ma być między 30-40 tysięcy, a wszystko to, żeby zapewnić dostępność szybkiego Internetu o przepustowości nawet 1 Gbps, co będzie przydatne szczególnie w miejscach, gdzie dotychczas dostęp do Internetu był utrudniony.

Wysyłanie satelit na orbitę nie jest jedynym „kosmicznym” marzeniem Elona Muska, bo chce on też zapewnić Amerykanom możliwość regularnych lotów w kosmos z terenu Stanów Zjednoczonych. Od 2011 roku, kiedy to zakończył się amerykański program promów kosmicznych, Amerykanie korzystali z usług rosyjskiej agencji Roskosmos. Loty załogowe z przylądka Canaveral nie odbywały się do czasu misji Demo-2, w której dwóch astronautów w statku kosmicznym SpaceX Dragon 2 zostało wyniesionych na orbitę dzięki rakiecie Falcon 9.

Misja załogowa miała na celu odbycie lotu orbitalnego, test systemów statku i zadokowanie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Załogę Dragona stanowili Robert Behnken i Douglas Hurley. Obaj brali udział w dwóch misjach wahadłowców, mają więc doświadczenie. Start nastąpił 30 maja o godzinie 21:22 czasu polskiego. Zapis wydarzenia jest dostępny na oficjalnym kanale SpaceX na YouTube.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.