futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 10 maja 2019, 12:34

autor: Amadeusz Cyganek

Dyski SSD tanieją w szybkim tempie

Firma analityczna TrendForce opublikowała raport, w którym wspomina o dalszym spadku cen dysków SSD. Nośniki tanieją w bardzo szybkim tempie, na co wpływ mają nadwyżki magazynowe kości pamięci NAND oraz wojna cenowa pomiędzy poszczególnymi producentami.

Dyski SSD tanieją w szybkim tempie - ilustracja #1

Jeszcze kilka lat temu dyski SSD były znacznie droższe od tradycyjnych „twardzieli”. Od jakiegoś czasu kilkukrotnie szybsze nośniki tanieją jednak z miesiąca na miesiąc i nic nie wskazuje na to, by ten korzystny z punktu widzenia klientów trend miał się zmienić.

Analitycy z serwisu DRAMeXchange, należącego do firmy TrendForce, opublikowali bowiem raport, w którym przekonują, że w najbliższych miesiącach będziemy świadkami dalszych spadków cen dysków SSD. Prowadzą one do tego, że już pod koniec roku za gigabajt przestrzeni dyskowej w przypadku nośników o pojemności 512 GB i TB będziemy płacić zaledwie 0,1 dolara. Ma to oznaczać spore zmiany w kontekście popularności poszczególnych wariantów pojemnościowych – na czoło list sprzedaży wysforują się modele z 512 GB pojemności, a kolejne miejsce zajmą dyski 256 GB. Podium zamkną natomiast dotychczas najczęściej kupowane nośniki ze 128 GB przestrzeni na dane.

Powodem ciągłych spadków cen dysków SSD (II kwartał 2019 roku ma być szóstym z rzędu z obniżką wyceny tych nośników) jest zbyt duża ilość wyprodukowanych kości pamięci NAND, które zalegają w magazynach producentów. To z kolei powoduje, że koncerny technologiczne decydują się na wojnę cenową z innymi podmiotami, by jak najszybciej pozbyć się zapasów.

Nie jest to jednak proste, bowiem sprzedaż komputerów oraz laptopów uległa stagnacji i na razie nic nie wskazuje na zwiększenie podaży pecetów w ciągu najbliższych miesięcy. Analitycy zwracają także uwagę na rosnącą popularność dysków opartych o złącze PCIe, które zrównały się ceną z wolniejszymi nośnikami korzystającymi ze złącza SATA.