Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 19 listopada 2020, 10:25

autor: Musiol

Dymiący Xbox Series X i inne problemy; Microsoft bada awarie [Aktualizacja #4]

Wraz z premierą Xboksa Series X pojawiły się pierwsze informacje o awaryjności sprzętu. Najgłośniejsza jest sprawa dymiącej konsoli. Microsoft bada temat, a my sprawdziliśmy, z jakimi jeszcze problemami borykają się użytkownicy.

Aktualizacja #4

Dwa dni temu Arek pochwalił się za pośrednictwem Twittera, że sprawa została pomyślnie rozwiązana. Otrzymał on nową konsolę od polskiego oddziału Microsoftu, a uszkodzony egzemplarz został zabrany do ekspertyzy.

Dymiący Xbox Series X i inne problemy; Microsoft bada awarie [Aktualizacja #3] - ilustracja #1

Miejmy więc nadzieję, że z tej sytuacji zostaną wyciągnięte odpowiednie wnioski (przede wszystkim w temacie komunikacji z klientami), a po sprawdzeniu uszkodzonego Xboksa Series X, Microsoft zidentyfikuje źródło problemu i kolejne rewizje sprzętu będą pozbawione większości wad fabrycznych.

Aktualizacja #3

Kilka godzin po opublikowaniu materiału Kuby Klawitera polski oddział Xboksa odezwał się do Arka i poinformował go, że w poniedziałek zostanie wysłana do niego nowa konsola, a kurier odbierze uszkodzony sprzęt, by firma Microsoft mogła poddać go ekspertyzie.

Dymiący Xbox Series X i inne problemy; Microsoft bada awarie [Aktualizacja #3] - ilustracja #2

W ten oto sposób kończy się historia z dymiącym Xboksem Series X. Być może dowiemy się za jakiś czas, co było powodem takiej awarii.

Aktualizacja #2

Pojawił się kilkunastominutowy materiał przygotowany przez youtubera Kubę Klawitera, który skontaktował się z Arkiem i postanowił umożliwić mu przedstawienie całej sytuacji z dymiącym Xboksem Series X z jego perspektywy. Z nagrania dowiadujemy się, że autor oryginalnego tweeta nie pali (nawet e-papierosów), więc zarzuty, z jakimi mierzył się w ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin, były w jego odczuciu niesłuszne.

Na podstawie tego, co pojawia się w materiale, można wyciągnąć wnioski, że po początkowej aktywności polski oddział Xboksa nie zrobił nic, poza wrzuceniem polskiej wersji tweeta z apelem o niewdmuchiwanie dymu z e-papierosów do konsol Xbox Series X (znajdziecie go w poprzedniej aktualizacji).

Sprawa jest rozwojowa, więc prawdopodobnie w najbliższych dniach czeka nas ciąg dalszy.

Aktualizacja #1

Microsoft nie udostępnił jeszcze oficjalnego stanowiska w sprawie dymiących konsol, ale opublikował na Twitterze wpis, w którym prosi użytkowników, by nie wpuszczali do konsoli dymu z e-papierosów.

Może to sugerować, że opisywany przez nas głośny przypadek z Polski jest niczym innym jak „fejkiem” stworzonym, by zdobyć rozgłos. Choć z ostateczną oceną warto jeszcze poczekać.

Oryginalna wiadomość

W SKRÓCIE:
  1. Po premierze Xboksa Series X pojawiły się pierwsze informacje o awariach konsoli.
  2. Najgłośniejszy był przypadek dymiącego sprzętu, który podbił media społecznościowe.
  3. Jest on rozwojowy i wyjaśniany przez polski oddział Microsoftu.
  4. Oprócz tego pojawiają się kolejne doniesienia o problemach nękających Xboksa Series X.

Pojawiają się pierwsze doniesienia o awariach Xboksa Series X. Najgłośniejszy przypadek dotyczy dymiącej konsoli, która zepsuła się (rzekomo) naszemu rodakowi. Użytkownik Twittera Arek Adamowicz udostępnił kilka godzin temu nagranie, w którym prezentuje Xboksa Series X i dym wydobywający się z konsoli.

Szybko pojawiły się głosy, że to zaaranżowana ustawka. Polski oddział Microsoftu podszedł do sprawy z najwyższym profesjonalizmem, skontaktował się z autorem i podjął działania w celu ustalenia i rozwiązania problemu.

Uzyskaliśmy też oficjalny komentarz biura prasowego firmy Microsoft:

Traktujemy poważnie wszystkie zgłoszenia dotyczące bezpieczeństwa produktów Microsoft. Każdy z nich spełnia lub przewyższa standardy branżowe. Aktualnie jesteśmy w trakcie analizy zaistniałej sytuacji.

Przeczesując media społecznościowe, można natrafić na podobne problemy, choć w nieco mniejszym wydaniu.

Nie możemy jednak podchodzić bezkrytycznie do każdego wpisu na Twitterze. Oczywiście premiera nowego sprzętu zawsze narażona jest na jednostki z problemami (o czym niżej). Równie łatwo rzekome problemy spreparować, co przedstawił użytkownik Xbox Studio na Twitterze.

Według niego wystarczy wziąć e-papierosa, zebrać dym i wdmuchnąć go pod konsolę, po czym włączyć sprzęt, by ten zaciągnął powietrze i przepuścił je przez system chłodzenia.

Awaryjność Xboksa Series X jest faktem

Powyższe wątpliwości nie negują jednak tego, że niektórzy użytkownicy mają problem ze swoim Xboksem Series X. Na Reddicie zebrano wszystkie potwierdzone przypadki awarii sprzętu. Z czym borykają się ludzie?

Konsola nie chce wciągać płyt (podobny przypadek tutaj):

Problemy z głośnością wiatraka w Xboksie Series X:

Do tego dochodzi niedziałająca w wielu tytułach opcja Quick Resume, problemy z uruchomieniem wielu produkcji, artefakty obrazu w trakcie gry, przegrzewanie się konsoli oraz losowe wieszanie się tytułów, w tym przypadku Assassin’s Creed: Valhalla. Moglibyśmy długo tak wymieniać, ale wystarczy, że zerkniecie do podlinkowanego wyżej wątku na Reddicie. Być może znajdziecie tam rozwiązanie, jeśli macie pecha i Wasza konsola również napotyka jakieś problemy. Powstała także kompilacja wszystkich dotychczasowych problemów w przystępnej formie wideo.

Przypominamy jednocześnie, że jutro m.in. w USA i Japonii debiutuje PS5, więc istnieje spore prawdopodobieństwo, że pojawią się informacje o ewentualnych usterkach najnowszej konsoli Sony. Przedsmak mieliśmy już kilka dni temu.

  1. Xbox – oficjalna strona
  2. Centrum Xbox Series X
GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.

Xbox Series X - Wszystko o konsoli i jej grach