Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 20 marca 2020, 11:32

autor: Laty

Duży wzrost obciążenia internetu. Operatorzy rozdają darmowe GB

W ostatnich tygodniach dostawcy internetu zarejestrowali spory wzrost zużycia danych. W związku z tym operatorzy przygotowali specjalne bonusy dla swoich klientów.

Duży wzrost obciążenia internetu. Operatorzy rozdają darmowe GB - ilustracja #1
Zaczyna Wam brakować internetu w telefonie? Operatorzy ratują.

Zapotrzebowanie na usługi internetowe w ostatnich dniach wzrosło diametralnie. Z obawy przed pandemią wiele osób momentalnie przerzuciło się na pracę zdalną, a inni nie wychodzą z domu i oglądają filmy lub ściągają gry. Przy takim nagłym wzroście obciążenia sieci nawet najlepsi dostawcy internetu mogą mieć problemy. Cloudflare – amerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne – na swoim blogu poinformowało, że w samych Włoszech odnotowano do 40% więcej ruchu w sieci niż zazwyczaj. Nawet Netflix, po interwencji Komisji Europejskiej, zmniejszył przepływność (bitrate) swoich wideo dla całej Europy. Uzasadnione jest to możliwością przeciążenia internetowej infrastruktury. Pomimo apelu Komisji Europejskiej operatorzy rozdają darmowe GB internetu, zachęcając tym samym do pozostania w domu. Natomiast według portalu VICE współczesne łącza internetowe dobrze radzą sobie z przeciążeniami i są na nie przygotowane.

POŁĄCZENIA TELEFONICZNE:

Jak na tle internetu wypadają połączenia telefoniczne? T-Mobile w wydanym oświadczeniu dotyczącym zmian w obciążeniu sieci informuje, że zarejestrowało 40% połączeń więcej w porównaniu do danych z początku marca. „Największe wzrosty obserwujemy w godzinach 9:00-15:00, z nowym dobowym szczytem liczby połączeń w godzinach 10:00-11:00. Rośnie nie tylko liczba połączeń, ale również średni czas połączeń. W porównaniu do sytuacji sprzed 2 tygodni średni czas połączenia w dni powszednie wzrósł o około 25% i aż o 60% w weekend” – możemy przeczytać w komunikacie.

U jakich operatorów szukać darmowych GB i innych bonusów?

T-Mobile

Klienci T-Mobile mogą odebrać 10 GB internetu poprzez aplikacje Mój T-Mobile. Oferta obowiązuje od dziś do 22 marca. Aktywacja bonusu nastąpi w ciągu 72 godzin od zlecenia i będzie potwierdzona SMS-em. Po zakończeniu cyklu rozliczeniowego dodatkowy pakiet danych przepada.

Firmy natomiast mają możliwość uzyskać darmową licencję na oprogramowanie Microsoft Office 365 E1 (na okres 6 miesięcy) oraz inne bezpłatne pakiety takie jak Microsoft Teams oraz Telekonferencje. Mają one pomóc zorganizować pracę zdalną.

  1. Oficjalna strona T-Mobile

Orange

Orange również przygotował specjalny pakiet, który można aktywować do końca marca. Klienci korzystający z oferty na kartę oraz abonamentu mogą aktywować bonus o wielkości 10 GB. Wystarczy wysłać SMS-a o treści 10GB na numer 80820.

To nie wszystko, klienci Orange Flex mogą odebrać Video Pass na 14 dni, który umożliwi oglądanie filmów i seriali bez zużycia internetu. Dodatkowo użytkownikom telewizji zostało odkodowane ponad 40 kanałów dla Pakietu Komfortowego oraz 50 kanałów dla Pakietu Extra+.

  1. Oficjalna strona Orange

Play

Pakiet dodatkowych 10 GB od Play mogą wykorzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi. Bonus można odebrać w aplikacji Play24 w zakładce „Usługi i pakiety” do 31 marca i będzie on ważny przez 14 dni od momentu aktywacji.

  1. Oficjalna strona Play

Plus

Plus niestety nie oferuje dodatkowego internetu dla urządzeń mobilnych, ale operator wraz z Cyfrowym Polsatem przygotował inne promocje. Internet stacjonarny w technologiach HFC, ETTH i PON od dziś został przyspieszony do maksymalnych prędkości (nawet 1Gb/s). Bonus ma obowiązywać przez 30 dni. Miłośnicy muzyki mają natomiast możliwość skorzystania z darmowego 90-dniowego dostępu do Tidala. Ci, którzy wolą oglądać filmy lub seriale dostają do dyspozycji dwa dodatkowe kanały w pakiecie IPLA Plus – Disney Channel i FOX.

  1. Oficjalna strona Plusa

Operatorzy nigdy nie podejmują pochopnych decyzji, które mogłyby zaważyć na losie ich branży. Jeśli w naszym kraju infrastruktura internetowa byłaby zagrożona, to nie udostępnialiby oni dodatkowego internetu zupełnie za darmo. Wszystkie te promocje wspierają akcję #zostanwdomu. Mamy nadzieję, że bonusy pomogą Wam odnaleźć się w nowej rzeczywistości i ułatwią wykonywanie codziennych obowiązków takich jak praca zdalna czy wirtualne lekcje.