Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 24 listopada 2021, 14:24

autor: Dawid Wanat

Domowej roboty RTX 2060 z 12 GB pamięci; Rosjanin uprzedza Nvidię

Rosyjski moder VIK-on, znany z licznych modyfikacji kart graficznych, ukończył kolejny projekt. Uprzedził Nvidię, modyfikując RTX-a 2060 i podwajając jego pamięć. Przed Wami RTX 2060 z 12 GB VRAM.

Rosyjski moder VIK-on, zajmujący się naprawą kart graficznych i laptopów oraz znany m.in. z udanej modernizacji RTX-a 3070 do 16 GB pamięci VRAM oraz podwojenia ilości pamięci w RTX-ie 2080 Ti (z 11 GB do 22 GB), pochwalił się kolejnym udanym projektem. Tym razem na stole wylądował RTX 2060. Rosjanin podwoił ilość pamięci VRAM z 6 GB do 12 GB i podzielił się wnioskami na swoim kanale YouTube.

A czym właściwie jest pamięć VRAM?

VRAM (Video Random Access Memory) – jest to odmiana pamięci DRAM (którą najczęściej potocznie nazywamy po prostu RAM-em) używana w kartach graficznych. W dużym uproszczeniu można przyjąć, że VRAM służy do przechowywania danych, które zostaną wyświetlone na monitorze. Co do zasady więcej VRAM-u oznacza, że będziemy mogli ustawić w grze wyższą jakość tekstur (które są w nim przechowywane) i kilku innych elementów bazujących głównie na pamięci.

Co zabawniejsze, moder dokonał tego prawdopodobnie przed oficjalną premierą Nvidii. Według plotek odświeżona wersja karty RTX 2060 ma zostać wypuszczona na rynek już 7 grudnia. Choć nie wiemy, czy w oficjalnym odświeżeniu zmianie ulegnie tylko ilość pamięci na pokładzie, to projekt modera i tak można uznać za swoistą „prapremierę” nowej – starej karty.

VIK-on do operacji wybrał RTX 2060 Turbo od Asusa, który dostał nowe życie po wymianie sekcji zasilania. Moder użył 2-gigabajtowych modułów pamięci, zastępując nimi te 1-gigabajtowe, które były zamontowane oryginalnie. Warto tutaj wspomnieć, że karta graficzna obsługuje tylko wybrane moduły pamięci. Na domiar złego specyfikacje kompatybilnych układów scalonych pamięci rzadko podawane są do wiedzy publicznej. Jest to główny powód, dlaczego zjawisko „ulepszania” kart graficznych jest tak rzadkie.

Karta po złożeniu jest prawidłowo wykrywana w programie GPU-Z z 12 GB pamięci sprzętowej. Jednakże pojawił się problem z okazjonalnym czarnym ekranem, który VIK-on napotkał już przy swoich poprzednich modach. Rozwiązaniem jest wybranie trybu wydajności w ustawieniach 3D Panelu Sterowania Nvidii.

Rosjanin przeprowadził na karcie tylko dwa testy – benchmark Unigine Superposition oraz sprawdził kopanie Ethereum. Dodatkowe 6 GB pamięci w żaden sposób nie podniosło wydajności sprzętu, ale może być przydatne przy aplikacjach wykorzystujących więcej VRAM-u. Zmodowaną kartę youtuber wysłał na dalsze testy do rosyjskiego kanału technologicznego PRO High Tech.

Domowej roboty RTX 2060 z 12 GB pamięci; Rosjanin uprzedza Nvidię - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.