Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 5 grudnia 2018, 15:49

autor: Frozen

Do zhakowania PlayStation Classic wystarczy klawiatura

Odnaleziono słaby punkt w zabezpieczeniach PlayStation Classic – jest nim port USB. Po podłączeniu do niego klawiatury i naciśnięciu klawisza Escape, minikonsola od Sony zyskuje zupełnie nowe funkcje.

Menu PlayStation Classic, które w teorii miało być ukryte przed graczami. - Do zhakowania PlayStation Classic wystarczy klawiatura - wiadomość - 2018-12-05
Menu PlayStation Classic, które w teorii miało być ukryte przed graczami.

Ta chwila musiała nadejść. Od kiedy tylko stało się jasne, że minikonsola PlayStation Classic do uruchamiania gier z „szaraka” wykorzystuje otwarte oprogramowanie w postaci emulatora PCSX ReARMed, wiadomo było, że prędzej czy później komuś uda się dostać w „zakazane” rejony konsoli (w tym przypadku, tym kimś okazała się być ekipa z kanału RETRO GAMING ARTS na YouTube). Nikt jednak nie spodziewał się tego, że będzie to takie proste. Aby uruchomić menu emulatora należy podłączyć klawiaturę pod port USB i nacisnąć klawisz Escape. Ważna uwaga: metoda nie działa z niektórymi modelami klawiatur. Warto o tym wiedzieć przed udaniem się do sklepu w celu nabycia nowego akcesorium do swojej minikonsoli.

Nowe menu otwiera dostęp do takich funkcji jak: możliwość tworzenia więcej niż jednego zapisu gry, włączenie przeplotu, zmiana systemu z PAL na NTSC itp. Niektóre opcje (jak np. ładowanie obrazu płyty CD do pamięci systemu) nie przynoszą na chwilę obecną żadnych efektów.

PlayStation Classic nie ma lekko: jednym nie pasuje jakość emulacji, innym dobór tytułów i brak możliwości dokupienia nowych, a jeszcze inni skarżą się na to, że część gier w kolekcji to europejskie wersje PAL (a co za tym idzie: są nieco wolniejsze od swoich odpowiedników w systemie NTSC, bo działają w 50 Hz zamiast w 60 Hz). Odkryte właśnie menu i perspektywy, jakie ze sobą niesie dają nadzieję malkontentom, że chociaż część z tych problemów uda się naprawić. Pamiętajmy jednak, że menu nie zostało ukryte przed graczami bez powodu (a możliwość, że piraci dobiorą się do funkcji ładowania obrazu płyt to tylko jeden z nich). Istnieje ryzyko, że niektóre konfiguracje ustawień mogą spowodować trwałe uszkodzenie konsoli. Wszelkie eksperymenty robicie na własną odpowiedzialność.