Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 31 grudnia 2019, 11:10

autor: Serek

Digital Foundry o mocy konsol: PS5 słabsze od nowego Xboksa

Kanał Digital Foundry prześledził dotychczasowe przecieki dotyczące nowej generacji konsol. Z analizy wynika, że nowy Xbox może być zdecydowanie mocniejszy od PS5. Z drugiej strony sprzęt od Sony ma być bardziej przystępny cenowo.

Render PS5 oraz Xbox Series X. Źródło: LetsGoDigital. - Digital Foundry o mocy konsol: PS5 słabsze od nowego Xboksa - wiadomość - 2019-12-31
Render PS5 oraz Xbox Series X. Źródło: LetsGoDigital.

Zarówno nowy Xbox, jak i PlayStation 5, mają pojawić się w sklepach w okresie przedświątecznym 2020 roku. Chociaż co jakiś czas w sieci pojawiają się nowe informacje dotyczące specyfikacji urządzeń, to nadal jesteśmy daleko od stwierdzenia, że wiemy już wszystko o nowej generacji konsol. Dlatego trudno jest uniknąć spekulacji i porównań sprzętu od Sony i Microsoftu. Wszystkim dotychczasowym doniesieniom postanowiła przyjrzeć się ekipa z Digital Foundry i na ich podstawie oszacować moc nowych konsol.

Zgodnie z ich analizą, Xbox Series X będzie dysponował mocą obliczeniową 12 teraflopów, co jest znacznie lepszym wynikiem od konkurencyjnego PS5, które ma mieć rzekomo 9,2 teraflopa. Skąd takie różnice? Według przecieków dotyczących specyfikacji, konsola Sony będzie wyposażona w układ Oberon, który oferuje 36 jednostek obliczeniowych Navi, pracujących z częstotliwością 2 GHz (GDDR6 o przepustowości od 448 GB/s do 512 GB/s). Natomiast Xbox będzie mógł pochwalić się układem Arden z 56 jednostkami obliczeniowymi i GDDR6 o przepustowości aż 560 GB/s. Jeśli chcecie zobaczyć całą analizę Digital Foundry, koniecznie obejrzyjcie poniższy film.

Jeśli powyższe spekulacje okażą się prawdziwe, to możemy założyć, że Sony dąży do zrównoważenia mocy obliczeniowej z przystępną ceną, podczas gdy Microsoft „nie bierze jeńców”. Digital Foundry spekuluje, że PS5 może kosztować około 399 dolarów a Xbox Series X 499 dolarów. To oczywiście wywołałoby spore rozterki u potencjalnych klientów: wydać więcej pieniędzy i cieszyć się najlepszą wydajnością, czy zaoszczędzić i zaufać Sony, że zagwarantuje odpowiednią liczbę tytułów ekskluzywnych?

Tak czy inaczej, szykuje się nam ciekawy okres, w którym zarówno Sony, jak i Microsoft zrobią wszystko, by pozyskać użytkowników. Poniżej możecie zapoznać się z mocą obliczeniową poszczególnych konsol w teraflopach i porównać, jak ma się nowa generacja do obecnej. Oczywiście podkreślamy, że wartości przy Xboksie Series X i PS5 wciąż nie są oficjalnie potwierdzone.

  1. PS4 - 1,84
  2. PS4 Pro - 4,2
  3. XONE - 1,3
  4. XONE S - 1,4
  5. XONE X - 6
  6. PS5 - 9,2
  7. Xbox Series X - 12

Warto także pamiętać, że moc obliczeniowa nie zawsze przekłada się na najlepsze gry. Świetnie pokazuje to obecna generacja, gdzie od momentu wprowadzenia modelu One X również dominował Xbox, a to PS4 mogło pochwalić się najlepiej ocenianymi produkcjami. Dodajmy również, że według wcześniejszych przecieków, deweloperzy uważają PS5 za mocniejszą konsolę od nowego Xboksa. Co okaże się prawdą? Jak mawiał klasyk: „rynek zweryfikuje”.

  1. Oficjalna strona internetowa PlayStation
  2. Oficjalna strona internetowa Xboksa