Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 22 kwietnia 2022, 14:45

autor: Adam Adamczyk

128 tys. złotych za Commodore, ten komputer jest wyjątkowy

Prototypowe Commodore 65 trafiło na sprzedaż. Cena wynosi około 128 tysięcy złotych.

źródło:Youtube | Tentelian Retro

Starsi czytelnicy naszego portalu z pewnością pamiętają komputery Commodore. Jeśli ktoś posiadał taką maszynę, był to zwykle model Commodore 64. Ten komputer swego czasu cieszył się olbrzymią popularnością – pod koniec lat osiemdziesiątych XX wieku stał się najlepiej sprzedającym się mikrokomputerem w historii informatyki, znajdując około 17 milionych nabywców. Jakiś czas później firma Commodore opracowała model C65, jednak powstało jedynie około 2 tysiące tego typu komputerów i żaden nie trafił na rynek. Jeden z nich znajduje się na eBayu i może trafić do kogoś z Was.

Prototyp Commodore 65 na sprzedaż

Commodore 65, które można kupić na eBayu, kosztuje w przeliczeniu około 128 tysięcy złotych. Skąd taka cena? Z pewnością wpływa na nią fakt, że Commodore wyprodukowało stosunkowo niewielką liczbę takich komputerów. Głównym powodem, dla którego C65 jest wyceniany aż tak wysoko, jest jednak fakt, że to jeden z prototypowych komputerów z tej linii. Ten egzemplarz jest wyjątkowo, ponieważ to wersja „Alpha series” z całkowicie gładką plastikową formą, która nie została jeszcze poddana procesowi szczotkowania. Komputer ma numer seryjny 27, a wyblakła naklejka na spodzie z napisem „Property of Commodore” informuje, że sprzęt nigdy nie został zatwierdzony przez FCC.

Co ważne, leciwe urządzenie ma jedynie kilka zadrapań i działa bez zarzutu, o czym przekonuje sprzedający na opublikowanym filmie.

Dlaczego Commodore 65 nie trafiło na rynek?

Commodore 64 oferowało całkiem niezłą, jak na lata osiemdziesiąte, specyfikację, a do sukcesu tego sprzętu cegiełkę dołożyło wielu twórców, dzięki którym C64 posiadało olbrzymią bazę interesujących gier. Można więc było przypuszczać, że ulepszony model o oznaczeniu C65 będzie się cieszył podobnym zainteresowaniem. Niestety firma Commodore International podjęła decyzję o wstrzymaniu produkcji kolejnych egzemplarzy. Powodem była jeszcze lepsza Amiga 500, która – jak się później okazało – szturmem zdobyła serca graczy.

  1. Prototypowe Commodore 65 trafiło na sprzedaż

Więcej informacji związanych z komputerami Commodore znajdziecie tutaj:

  1. Commodore odpowiada na sukces Nintendo Mini
  2. THE 64 – Commodore 64 wraca do życia
Commodore 65 trafiło na eBay i można je kupić za 128 tys. złotych - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.