Hardware Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technologie
Wiadomość sprzęt i soft 14 października 2019, 13:20

autor: Serek

Collapse OS - system operacyjny rodem z Fallouta

Za kilkadziesiąt lat ludzie przestaną produkować elektronikę, a u szczytu będą osoby, które nauczą się działać na starych częściach. To wizja przyszłości twórcy Collapse OS - systemu idealnego na postapokalipsę.

Collapse OS sprawdzi się w takiej rzeczywistości. - Collapse OS - system operacyjny rodem z Fallouta - wiadomość - 2019-10-14
Collapse OS sprawdzi się w takiej rzeczywistości.

Zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądałoby Wasze życie po apokalipsie? Prawdopodobnie tak, ale czy pomyślelibyście o tym, że w czasach po zagładzie większości ludzkości, jedną z głównych potrzeb byłby odpowiedni system operacyjny? Takim tokiem rozumowania poszedł twórca Collapse OS, czyli oprogramowania stworzonego z myślą o ewentualnej postapokalipsie. Virgil Dupras, bo o nim mowa, wyszedł z założenia, że kiedy cywilizacja upadnie, ludzie będą musieli budować elektroniczne gadżety z resztek urządzeń „starego świata”. Do ich uruchomienia posłuży właśnie Collapse OS (oraz prąd...).

Trudno stwierdzić, jak działa wspomniany system, ale w oficjalnym komunikacie możemy przeczytać, że składa się on z mikroprocesora Z80 oraz zbioru narzędzi, które pozwolą oprogramowaniu na:

  1. uruchomienie na improwizowanych urządzeniach;
  2. umowny interfejs (oryginalny, klawiatura, ekran);
  3. edycję plików tekstowych;
  4. opracowywanie plików źródłowych assemblera dla szerokiej gamy MCU i CPU;
  5. zapis i odczyt na różnych urządzeniach;
  6. replikowanie się.

Twórca jasno daje do zrozumienia, że największym celem projektu było stworzenie pewnego rodzaju niezależnej platformy, której użyjemy bez dodatkowych wewnętrznych zasobów:

Celem tego projektu jest bycie jak najbardziej niezależnym. Z jego kopią, zdolna i kreatywna osoba powinna być w stanie zbudować i zainstalować system operacyjny Collapse OS bez żadnych zewnętrznych zasobów (np. Internetu) na maszynie własnego projektu, zbudowanej z prowizorycznych części i przy pomocy zwykłych narzędzi.

Chociaż uwielbiamy gry postapokaliptyczne, może lepiej gdybyśmy nigdy nie musieli przetestować działania systemu Collapse OS. Gdybyście chcieli zapoznać się z założeniami twórcy oraz odpowiedziami na wszystkie pytania dotyczące projektu, koniecznie odwiedźcie ten adres.

  1. Oficjalna strona internetowa systemu Collapse OS
GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.