Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 18 października 2020, 13:57

Ceny dysków SSD spadną jeszcze w tym roku; analitycy przewidują

Jeśli spełnią się analizy firmy TrendForce, to jeszcze w tym roku potanieją dyski SSD oraz pamięci RAM. Kolejne obniżki mają przyjść na początku przyszłego roku.

W SKRÓCIE:
  1. Analitycy z firmy TrendForce opublikowali raport poświęcony produkcji i cenom kości RAM.
  2. Według ich przewidywań jeszcze w tym roku ceny spadną o 10%, a w kolejnym kwartale o kolejne 15%.

Dyski SSD mogą wkrótce znacząco potanieć. Zajmująca się analizami rynkowymi firma TrendForce opublikowała raport, w którym informuje, że ceny kości wykorzystywanych w dyskach SSD oraz pamięciach RAM jeszcze w tym kwartale powinny spaść o 10%.

Analitycy TrendForce przewidują, że w pierwszym kwartale 2021 roku ceny spadną o kolejne 15%, co spowodowane będzie zbyt dużą produkcją w stosunku do zapotrzebowania. Dodatkowo producenci będą chcieli jak najszybciej wyprzedać to, co zalega im w magazynach.

Rynek odczuł zmniejszone zainteresowanie dyskami SSD ze strony klientów korporacyjnych. Swoje trzy grosze dołożył także ban firmy Huawei nałożony przez Stany Zjednoczone, który znacząco ograniczył możliwości zakupu pamięci RAM do urządzeń chińskiego producenta. To z kolei spowodowało, że fabrykom produkującym kości momentalnie przybyło niesprzedanych chipów.

Już kilka tygodni temu pojawiły się informacje, że szykują się spadki cen. Z uwagi na zbliżającą się premierę nowej generacji konsol, które wyposażono w stosunkowo mało wbudowanej pamięci, dyski NVMe będą cieszyły się rosnącym zainteresowaniem ze strony graczy. Dlatego każda informacja o potencjalnej obniżce cen dysków SSD będzie przyjmowana ze sporą radością.