Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 19 czerwca 2020, 08:50

autor: Aquma

Były szef Google: Huawei to zagrożenie dla bezpieczeństwa

Eric Shmidt – były szef Google, obecnie pełniący obowiązki przewodniczącego komisji ds. innowacji w dziedzinie bezpieczeństwa przy Pentagonie – uważa, że koncern Huawei jest zagrożeniem dla światowego bezpieczeństwa.

Były szef Google: Huawei to zagrożenie dla bezpieczeństwa - ilustracja #1
Huawei znów w ogniu krytyki.

W SKRÓCIE:

  1. były szef Google i przewodniczący komisji ds. innowacji w dziedzinie bezpieczeństwa przy Pentagonie – Eric Schmidt – uważa Huawei za zagrożenie dla bezpieczeństwa światowego;
  2. jego zdaniem nie ma żadnych wątpliwości, że informacje przetwarzane przez routery wyprodukowane przez Huawei trafiły w ręce chińskiego rządu;
  3. firma zaprzeczyła tym zarzutom.

BBC donosi, że były szef Google – Eric Schmidt – uważa chiński koncern Huawei za zagrożenie dla światowego bezpieczeństwa. Jego zdaniem nie ma żadnych wątpliwości, że informacje przetwarzane przez routery tego producenta trafiły w ręce chińskiego rządu. Warto odnotować, że pan Shmidt obecnie jest przewodniczącym działającej przy Pentagonie komisji doradczej ds. innowacji w dziedzinie bezpieczeństwa (ang. Defense Innovation Advisory board).

Nie ma wątpliwości, że firma Huawei zaangażowała się w pewne praktyki, które są nie do przyjęcia w zakresie bezpieczeństwa narodowego. To pewne, że informacje z routerów Huawei ostatecznie trafiły w ręce, które wydają się być rękami państwa. Jakkolwiek to się stało, jesteśmy pewni, że miało miejsce – powiedział Eric Schmidt.

Oskarżenia mają związek z aferą, o której było głośno w ostatnich latach – chiński koncern Huawei został oskarżony przez rząd USA o szpiegowanie na rzecz swojego kraju. Kulminacyjnym momentem było odcięcie firmy od usług i towarów świadczonych / tworzonych przez amerykańskie podmioty (np. Google). W kolejnych miesiącach napięcie nieco zmalało i relacje pomiędzy USA i Chinami / firmą Huawei zdawały się normalizować, ale ostatnio wątek powrócił. Wygląda na to, że Amerykanie nie zamierzają wycofywać się ze swoich zarzutów.

Huawei kategorycznie zaprzecza słowom Erica Shmidta – firma sugeruje, że padły one właśnie z powodu jego obecnego stanowiska.

Zarzuty postawione przez Erica Schmidta, który obecnie pracuje dla rządu USA, są po prostu nieprawdziwe i - tak jak w przypadku podobnych twierdzeń w przeszłości - nie są poparte dowodami. Huawei jest niezależne od jakiegokolwiek rządu, w tym od rządu chińskiego – powiedział BBC Victor Zhang, szef brytyjskiego oddziału Huawei.

  1. Google – strona oficjalna
  2. Huawei – strona oficjalna