Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 12 listopada 2017, 16:23

Architektura Ampere zamiast Volty w kolejnej generacji kart graficznych Nvidii?

Według niepotwierdzonych pogłosek w następnej generacji kart graficznych firmy Nvidia nie zostanie wykorzystana architektura Volta, dostępna dotychczas wyłącznie na rynku specjalistycznym. Zastąpią ją układy z linii Ampere.

Miłośnicy najnowocześniejszych technologii od pewnego czasu czekają z niecierpliwością na jakiekolwiek konkrety na temat kolejnej generacji kart graficznych firmy Nvidia. Od dłuższego czasu wiedzieliśmy, że nowe modele wykorzystają inną architekturę niż Pascal, używany w serii GeForce 10 Pascal. Wiele wskazywało na to, że jego następcą zostanie architektura Volta, dostępna do tej pory wyłącznie dla dużych korporacji. Wykorzystujące ją układy miały według pogłosek trafić na rynek jeszcze w tym roku. Na to jednak nie ma co liczyć – według niemieckiego serwisu Heise.de, który jest powszechnie uznawany za wiarygodne źródło w temacie technologicznych nowinek, Nvidia szykuje zamiast tego układy z linii Ampere.

Volta pod względem możliwości zostawia architekturę Pascal daleko w tyle, ale może okazać się za droga na konsumencki rynek. - Architektura Ampere zamiast Volty w kolejnej generacji kart graficznych Nvidii? - wiadomość - 2017-11-12
Volta pod względem możliwości zostawia architekturę Pascal daleko w tyle, ale może okazać się za droga na konsumencki rynek.

Nowa architektura ma zostać zaprezentowana podczas przyszłorocznej GPU Technology Conference, która odbędzie się pod koniec marca w San Jose. Zmiana zapewne ma podłoże finansowe – produkcja Volty jest podobno na tyle kosztowna, że trudno byłoby ją wprowadzić na rynek konsumencki bez ustalania dość zaporowych cen. Tymczasem układy z linii Ampere miałyby być tańsze i równie wydajne za sprawą wykorzystania modułów pamięci typu GDDR6, które mają zadebiutować na początku przyszłego roku. Należy jednak pamiętać, że dopóki Nvidia sama nie potwierdzi tych wiadomości, powyższe informacje trzeba traktować z dużą dozą sceptycyzmu. W najbliższych miesiącach przekonamy się, czy są one prawdziwe.

  1. Oficjalna strona internetowa firmy Nvidia