Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 5 maja 2020, 08:22

autor: Bartosz "Aquma" Świątek

Apka pozwala „kopiować i wklejać” obiekty z prawdziwego świata

Deweloper Cyril Diagne przedstawił prototyp aplikacji AR Cut & Paste, która pozwala zeskanować na żywo obiekt obserwowany w prawdziwym świecie i przenieść go na ekran komputera.

Apka pozwala „kopiować i wklejać” obiekty z prawdziwego świata - ilustracja #1
AR Cut & Paste.

W SKRÓCIE:

  1. deweloper Cyril Diagne zaprezentował aplikację wykorzystującą rozszerzoną rzeczywistość, która pozwala skanować na żywo obiekty z prawdziwego świata i przenosić je na ekran komputera;
  2. program na razie jest tylko prototypem – jego kod źródłowy został udostępniony na platformie GitHub.

Wygląda na to, że tzw. rzeczywistość rozszerzona – technologia wykorzystująca urządzenie mobilne w roli swoistej lupy, przez którą spoglądamy na świat wzbogacony o dodatkowe, wirtualne elementy – doczeka się niedługo kolejnego interesującego zastosowania. Deweloper Cyril Diagne przedstawił prototyp aplikacji AR Cut & Paste, umożliwiającej „kopiowanie” obiektów z prawdziwego świata i „wklejanie” ich bezpośrednio na ekran naszego komputera.

Żeby była jasność – nie wymaga to praktycznie żadnej obróbki czy edytowania plików lub obrazów. Po prostu podnosimy smartfon, znajdujemy interesujący nas przedmiot, przytrzymujemy dotykowy przycisk, odczekujemy chwilę, aż aplikacja zeskanuje obiekt, a następnie „przenosimy” go na ekran komputera stojącego na biurku, tak jakbyśmy kopiowali plik używając interfejsu drag & drop w Windowsie.

Skanowanie wykorzystuje aż dwa samouczące się algorytmy (mowa o tzw. uczeniu maszynowym, popularnie nazywanymi AI lub sztuczną inteligencją). Pierwszy z nich odpowiada za „wycinanie” obiektu, zaś drugi wykrywa, w którą część ekranu komputera „celujemy” swoim telefonem. W obecnej wersji cały proces zajmuje kilka sekund, ale twórca programu jest przekonany, że da się go przyspieszyć.

Można sobie wyobrazić całą gamę zastosowań dla tego typu technologii – zarówno w pracy, rozrywce, jak i codziennym życiu. Przedstawiona przez Cyrila Diagne aplikacja na razie jest jedynie demem, a komentarze pod jego tweetem sugerują, że kilka innych firm pracuje już nad bardzo podobnym rozwiązaniem. Warto odnotować, że kod źródłowy omawianego programu został udostępniony w serwisie GitHub.

  1. Cyril Diagne – strona oficjalna
  2. AR Cut & Paste - GitHub