Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 24 maja 2021, 13:00

AMD Zen 4 mają wymagać nowej podstawki AM5; będą duże zmiany

Przecieki sugerują, że kolejna generacja procesorów AMD Zen 4 (m.in. Ryzen 7000) będzie wymagać nowej podstawki AM5. Przyniesie ona bardzo duże zmiany, w tym przede wszystkim oczekiwaną obsługę pamięci RAM DDR5.

AM5 ZAPEWNE:
  • obsłuży DDR5 i PCIe 4.0;
  • będzie współpracować m.in. z procesorami 5 nm Ryzen 7000;
  • wprowadzi nowy typ gniazda LGA 1718;
  • pojawi się niestety dopiero pod koniec 2022 roku.

Pojawiły się przecieki, które mogą uzupełniać pewne informacje podawane przez harmonogram AMD. Dotyczą one nowej generacji procesorów Zen 4 (Raphael). Ta ostatnia może wprowadzić nowy typ podstawki AM5. To oznacza także nowy typ złącza LGA 1718 (platforma AM4 wykorzystuje gniazdo PGA), proces technologiczny 5 nm i kolejną serię chipsetów (600). Takie informacje ujawnił znany z przecieków dotyczących AMD użytkownik Twittera ExecutableFix.

Proszę zauważyć, że w jednej z odpowiedzi pojawia się rozmiar złącza 40x40 mm. To może oznaczać, że w odróżnieniu od LGA1700 Intela pozostanie ono kwadratowe i prawdopodobnie nie będzie wymagać odmiennych układów chłodzenia. Nowa platforma AM5, która przyniesie obsługę DDR5 i PCIe 4.0, może być wprowadzona dopiero pod koniec 2022 roku (via VideoCardz), czyli dla fanów „czerwonych” możliwość pracy z DDR5 pojawi się około rok później niż w przypadku konkurencyjnych procesorów Intel Alder Lake-S. I niestety nadal nie będzie PCIe 5.0. Wszystko, co wiemy (choćby z przecieków) na temat układów AMD zostało zebrane przez serwis VideoCardz w tabelce:

AMD Zen 4 mają wymagać nowej podstawki AM5; będą duże zmiany - ilustracja #1
Nieoficjalny harmonogram układów AMD opracowany przez serwis VideoCardz.

Zgodnie z nieoficjalnymi informacjami Ryzeny 7000 mają być następcami desktopowych Ryzenów 5000. Warto dodać, że wszystkie procesory z tej linii mają posiadać zintegrowany układ graficzny. Co z serią 6000? Planowane przez AMD procesory o nazwie kodowej Warhol (Zen 3+) według plotek mogły zostać anulowane i „czerwoni” przeskoczą z numeracją tak jak w przypadku Ryzenów 3000 i 5000 (w ich miejsce możemy otrzymać w 2021 roku odświeżone Ryzeny 5000 XT).

AMD Zen 4 mają wymagać nowej podstawki AM5; będą duże zmiany - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.