Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 9 sierpnia 2021, 18:41

Ofensywa AMD - Ryzeny dużo popularniejsze od procesorów Intela

Intel nadal rządzi na rynku procesorów, ale AMD zaczyna deptać mu po piętach. Nowe Ryzeny 5000 sprawiły bowiem, że CPU „czerwonych” są w niektórych sklepach o wiele popularniejsze od „niebieskich” rywali.

Jeśli śledzicie ankiety sprzętowe Steama, nie jest dla Was tajemnicą, że AMD pozostaje daleko w tyle tak za Nvidią, jak i Intelem. Jednakże przewaga tego ostatniego wkrótce może się zmniejszyć. Przynajmniej tak wynika z danych na temat sprzedaży procesorów w niemieckim sklepie Mindfactory w lipcu, spośród których aż 76% stanowiły produkty AMD (via Reddit). Najwyraźniej podobnie jest na Amazonie, w którym na dziesięć najczęściej kupowanych modeli CPU przypada aż osiem produktów z katalogu AMD. Gorzej wygląda to w przypadku polskiej wersji sklepu, ale i tu trzy z pięciu najpopularniejszych procesorów stanowią Ryzeny.

Co zabawne, w przypadku Mindfactory.de sprzedaż procesorów Ryzen w lipcu spadła, a nie wzrosła. W czerwcu i maju modele „czerwonych” stanowiły ponad 80% wszystkich zakupionych układów CPU. Natomiast rok 2020 AMD zakończyło z wynikiem 91% wobec 9% Intela, w dużej mierze za sprawą ciepłego przyjęcia modeli opartych na architekturze Zen 3. Te bowiem stanowiły lwią część procesorów kupowanych w Mindfactory.de, tak w zeszłym, jak i w bieżącym roku.

Źródło: via u/ingebor w serwisie Reddit.

Oczywiście dane z jednego sklepu nie mogą być podstawą dla tezy „AMD podbija rynek”. Jednakże podobne trendy widać u innych sprzedawców, takich jak Newegg czy nawet Alzashop oraz eBay (aczkolwiek w dwóch ostatnich trudno mówić o dominacji Ryzenów). Niewykluczone więc, że AMD wreszcie może poważnie myśleć o rywalizacji z Intelem. Przynajmniej na razie – na horyzoncie czają się już CPU z serii Alder Lake (czyli 12000), które mogą okazać się znacznie wydajniejsze od Ryzenów Zen 3 (nie mówiąc nawet o tegorocznych modelach Intela), oraz – choć tu można tylko gdybać o dostępności na Zachodzie – projekt chińskiego Longsona.

Ofensywa AMD - Ryzeny dużo popularniejsze od procesorów Intela - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

  1. Oficjalna strona firmy AMD

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat, ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GOL-em rozpoczął w 2015 roku, pisząc w newsroomie growym, a następnie również filmowym i – o zgrozo! – technologicznym (nie zabrakło też udziału w encyklopedii gier). Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Nie pytać o kwestie związane z grafiką – po kilku godzinach autor potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej