Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 14 marca 2019, 12:58

autor: ElMundo

AMD Radeon RX 560 XT - premiera na chińskim rynku

AMD wprowadziło do sprzedaży najnowszego przedstawiciela rodziny kart graficznych – to Radeon RX 560 XT, czyli układ bazujący na architekturze Polaris, który (jak na razie) pojawił się tylko na terytorium Chin. Pojawiły się też już wyniki jego wydajności.

AMD Radeon RX 560 XT - premiera na chińskim rynku - ilustracja #1

Rynek azjatycki to bardzo często wykorzystywane pole do testowania nowych rozwiązań w dziedzinie kart graficznych – nie inaczej jest i tym razem, bowiem AMD zdecydowało się na wypuszczenie nowej, bardziej wydajnej wersji Radeona RX 560 o oznaczeniu XT na terytorium Chin.

Układ bazuje na GPU Polaris 20 Pro, a całość została wykonana w 14-nanometrowym procesie produkcyjnym FinFET. Na pokładzie znajdziemy 1792 procesory strumieniowe oraz 32 jednostki rasteryzujące oraz 112 teksturujących. Bazowe taktowanie zegara wynosi 972 MHz (1073 MHz w trybie Boost), a w kwestii pamięci możemy liczyć na 4 GB typu GDDR5 oparte na 256-bitowym interfejsie z przepustowością rzędu 6,6 Gb/s. TDP jest dosyć wysokie – to 150W, a więc dwukrotnie więcej, niż w przypadku podstawowego modelu Radeona RX 560.

Radeon RX 560 XT byłby ciekawą alternatywą dla kart graficznych z niższej półki – gdyby tylko trafił do sprzedaży poza Chinami. - AMD Radeon RX 560 XT - premiera na chińskim rynku - wiadomość - 2019-03-14
Radeon RX 560 XT byłby ciekawą alternatywą dla kart graficznych z niższej półki – gdyby tylko trafił do sprzedaży poza Chinami.

Tę różnicę widać jednak w wynikach wydajności – AMD opublikowało bowiem oficjalne benchmarki, z których jasno wynika, że jest to układ wydajniejszy nawet o 50% względem bazowego Radeona RX 560, przez co niewiele ustępuje możliwościom modelu RX 570. Niestety nie wiemy, w jakiej cenie karta zadebiutuje na rynku – wygląda jednak na to, że nie kupimy go poza granicami Chin. A szkoda, bo to całkiem ciekawa konstrukcja, która mogłaby stanowić interesującą alternatywę chociażby dla GeForce GTX 1050 czy innych układów wycenianych na mniej niż tysiąc złotych.