Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 23 kwietnia 2019, 13:20

autor: Frozen

Aktualizacja systemów Windows 7 i 8.1 psuje komputery z antywirusami

Najnowszy update dla systemów Windows 7 i 8.1 może sprawić, że będziemy mieli trudności z zalogowaniem się do systemu. Wszystko przez zmianę dokonaną w krytycznym komponencie CSRSS, która zdaje się przeszkadzać wielu popularnym programom antywirusowym.

Stare okna też sprawiają problemy. - Aktualizacja systemów Windows 7 i 8.1 psuje komputery z antywirusami - wiadomość - 2019-04-23
Stare okna też sprawiają problemy.
W SKRÓCIE:
  • najnowsza aktualizacja systemów Windows 7 i 8.1 powoduje konflikty z wieloma programami antywirusowymi;
  • komputery dotknięte problemem uruchamiają się bardzo długo – w niektórych przypadkach zalogowanie się do systemu może trwać nawet do kilkunastu godzin;
  • Microsoft wstrzymał aktualizację dla osób posiadających antywirusy, które sprawiają problemy.

Niedługo po wypuszczeniu przez Microsoft aktualizacji KB4493472 i KB4493448 dla Windows 7 oraz KB4493467 i KB4493446 dla Windows 8.1 użytkownicy programów antywirusowych Avast i Sophos zaczęli skarżyć się na problemy występujące podczas uruchamiania swoich komputerów. Po zainstalowaniu patcha zalogowanie się do systemu, na którym obecna była jedna z wyżej wymienionych aplikacji, potrafiło trwać nawet powyżej 10 godzin. Do grona programów sprawiających problemy niedługo dołączyły kolejne antywirusy: Avira, Arcabit i McAfee.

Winną całej sytuacji okazała się, dokonana przez ostatni update, zmiana w CSRSS (Client/Server Runtime Subsystem) – kluczowym komponencie systemu Windows odpowiedzialnym za działanie aplikacji Win32. Do czasu uporania się z błędami Microsoft wstrzymał możliwość instalacji tej aktualizacji dla wszystkich posiadaczy sprawiających kłopoty programów antywirusowych. Co ciekawe, problem zdaje się nie występować w systemie Windows 10.

Osoby, które zdążyły już ściągnąć patch powinny poszukać rozwiązań na oficjalnych stronach używanych przez siebie antywirusów. Istnieje również możliwość usunięcia sprawiającej problemy aplikacji w trybie awaryjnym. Jeśli zdecydujemy się na taki krok, to pamiętajmy o szybkim zastąpieniu usuniętego programu antywirusowego innym rozwiązaniem. Przeglądanie sieci bez aktywnej ochrony zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem.

  1. Oficjalna strona programu Avast!
  2. Oficjalna strona firmy Sophos
  3. Oficjalna strona firmy Avira
  4. Oficjalna strona programu Arcabit
  5. Oficjalna strona firmy McAfee