Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 12 lipca 2021, 15:24

autor: Eklerek

4 lata grał na zintegrowanej karcie graficznej, bo pomylił porty HDMI - dramat pecetowca

Pewien użytkownik serwisu Reddit po 4 latach użytkowania PC sprawdził, jak podłączony jest monitor. Okazało się, że przez cały czas korzystał ze zintegrowanej karty graficznej i nawet tego nie zauważył.

Zintegrowane karty graficzne są coraz mocniejsze, na co najlepszym dowodem jest sytuacja, jaka spotkała użytkownika serwisu Reddit o nicku Alternative_Essay880. Zorientował się, że od 4 lat korzysta ze zintegrowanego układu graficznego, bo pomylił wyjścia HDMI przy podłączaniu monitora. Błąd odkrył, gdy przeczytał o podobnym przypadku w Internecie i chciał sprawdzić, czy na pewno monitor jest wpięty w wyjście HDMI na karcie graficznej. Nie był.

Jak można grać przez 4 lata i nie zauważyć, że korzysta się ze znacznie słabszego układu graficznego? W tym przypadku nie pomógł fakt, że komputer był wyposażony w dość mocną „integrę” i budżetowy dedykowany model:

  • Procesor: AMD Ryzen 5 2400G.
  • Zintegrowana karta graficzna: Radeon RX Vega 11 Graphics.
  • Karta graficzna: GeForce GTX 1050 Ti.
  • RAM: 16 GB.

Choć GTX 1050 Ti jest znacznie szybszy od RX Vegi 11, Alternative_Essay880 nie wiedział do końca, czego się spodziewać, zrzucając winę na budżetowość i potencjalnie niską wydajność karty graficznej. Pomimo gry z niską liczbą klatek, komputer notował wysokie temperatury, a w poszukiwaniu rozwiązania gracz dołożył pamięć RAM i wymienił dysk na SSD, co jednak nie pomogło. Jak sam tłumaczy:

Ale szczerze, jeśli nie wiedzą, czego się spodziewać, i nie oczekują niczego niezwykłego od 1050 Ti, większości ludzi wystarcza, że komputer się uruchamia i odpala gry. Więc przestają szukać problemów.

4 lata grał na zintegrowanej karcie graficznej, bo pomylił porty HDMI - dramat pecetowca - ilustracja #1
Zintegrowany układ graficzny w AMD Ryzenie 5 2400G „udawał” GeForce GTX 1050 Ti przez 4 lata. Źródło: TechRadar.

Przez 4 lata pechowy właściciel komputera ogrywał różne tytuły, w tym Call of Duty: Warzone, GTA V, Dota 2 czy Civilization 6. Z reguły grał na minimalnych ustawieniach, choć czasami udawało mu się osiągnąć nawet do 100 kl./s na średnim poziomie detali. Jak sam szacuje, grał w ten sposób przez 2-3 tysiące godzin.

Po przepięciu kabla HDMI do odpowiedniego wyjścia komputer zyskał drugą młodość i być może posłuży właścicielowi do czasu, aż spadną ceny kart graficznych.

  1. Oficjalna strona AMD
4 lata grał na zintegrowanej karcie graficznej, bo pomylił porty HDMI - dramat pecetowca - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.