Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka Zork Nemesis: The Forbidden Lands (PC)
OkładkaZork Nemesis: The Forbidden Lands (PC)

Zork Nemesis: The Forbidden Lands PC

W ostatnich dniach Podziemnego Imperium, czterech spośród największych cesarskich Alchemików postanowiło wybrać się w kierunku Zakazanych Ziem, aby odnaleźć tajemnicę nieśmiertelności.

Przygodowe

Zork Nemesis: The Forbidden Lands Premiera PC

12marca1996

pudełko PL

15października1996

producent: Zombie Inc. wydawca: Activision Blizzard wydawca PL: Techland

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gry podobne do Zork Nemesis: The Forbidden Lands

Schizm: Prawdziwe Wyzwanie

Myst (1995)

Reah: Zmierz się z Nieznanym

W ostatnich dniach Podziemnego Imperium, czterech spośród największych cesarskich Alchemików postanowiło wybrać się w kierunku Zakazanych Ziem, aby odnaleźć tajemnicę nieśmiertelności. Kiedy słuch po nich zaginął, z misją ratunkową pospieszył szpieg Bivotar, jednak i on nie zdołał powrócić żywy z wyprawy. W tym momencie do akcji wkraczasz Ty, graczu.

Celem gry Zork Nemesis jest pokonanie dysponującego ogromną mocą demona, który – jak się szybko okaże – podstępnie uwięził a następnie zamordował Alchemików. Ich dusze zostały zamknięte w czterech zróżnicowanych światach. Musisz przemierzyć osobiście wszystkie wymiary i nawiązać duchowy kontakt z uczonymi. Tylko kooperacja z Alchemikami pozwoli Ci na rozwiązanie problemu nękającego krainę Zork, czyli zniszczenie potwora.

Zork Nemesis pod względem budowy przypomina wielki hit firmy Cyan Worlds, zatytułowany Myst. Podobnie jak tam, akcję obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby, przemierzając kolejne lokacje. Jedyną różnicą jest możliwość obrotu głowy o 360 stopni, która pozwala dobrze zapoznać się z otoczeniem. Elementy charakterystyczne dla przygódowek zostały w Zork Nemesis ograniczone do niezbędnego minimum. W grze praktycznie nie występują przedmioty, zamiast zastanawiać się nad przeznaczeniem zbieranych po drodze klamotów, musimy skoncentrować się nad rozwiązywaniem licznych łamigłówek.

Oprawa graficzna Zork Nemesis budzi najwyższe uznanie. Co prawda, w trakcie zabawy oglądamy jedynie statyczne obrazki, ale obrócenie głowy automatycznie powoduje uruchomienie odpowiedniej sekwencji video. Warto w tym miejscu podkreślić kunszt autorów w kwestii wykonania kolejnych lokacji. Przebywając w starożytnej świątyni trudno nie pokłonić się przed budzącą respekt architekturą, podobnie jest też w zakopanej w śniegu stacji, gdzie graczowi nieustannie udziela się uczucie klaustrofobii. Specyficznego klimatu dodaje całości także piękna oprawa dźwiękowa, na którą składa się muzyka oraz ambientowe odgłosy.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 8,1 / 10 na podstawie 85 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Zork Nemesis: The Forbidden Lands: 12+