Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka Zork: Grand Inquisitor (PC)

Zork: Grand Inquisitor PC

Kolejna odsłona klasycznej gry przygodowej. Jej akcja toczy się po wydarzeniach w jakich uczestniczyliśmy w poprzedniej części cyklu - Zork Nemesis: The Forbidden Lands.

Przygodowe | fantasy | point-and-click

PC Windows
Okładka Zork: Grand Inquisitor (PC)

wydawca PL: Optimus-Bis

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

31października1997

20października1998

pudełko PL

Zork: Grand Inquisitor to kolejna gra z legendarnej serii gier przygodowych, której pierwsza odsłona zadebiutowała na rynku w 1980 roku. Opisywana pozycja przedstawia wydarzenia rozgrywane po tych znanych z Zork Nemesis: The Forbidden Lands i bazuje na zmodyfikowanym enginie tego wydanego rok wcześniej programu.

Ciężkie czasy nastały w Podziemnym Imperium. Władzę we fantastycznym świecie przejął despotyczny Wielki Inkwizytor, który jakiekolwiek próby nieposłuszeństwa kara tzw. totemizacją. Posługuje się przy tym starą maszyną zbudowaną swego czasu przez Frobozz Magic Company, teraz przemianowaną na Frobozz Electric. Wyłączenie z nazwy magicznego słowa było konieczne z tego względu, że w całej krainie zaczął właśnie obowiązywać kategoryczny zakaz posługiwania się wiedzą tajemną.

W takich oto okolicznościach gracz przejmuje kontrolę nad głównym bohaterem gry, którego wspiera szyderczy Dalboz - duch Mistrza Podziemi uwięziony w lampie. Celem przygody jest odnalezienie trzech magicznych artefaktów i zdetronizowanie Wielkiego Inkwizytora, przywracając tym samym stary porządek.

Twórcy Zork: Grand Inquisitor zdecydowali się tą grą powrócić do korzeni cyklu, przez co w wykonywaniu szeregu czynności towarzyszy nam stosunkowo żartobliwa, ukierunkowana na czarny humor oprawa. Świadczą o tym specyficzne komentarze Dalboza, reakcje i wypowiedzi napotkanych postaci, czy też treść propagandowych komunikatów. Bardzo często napotykamy również odniesienia do poprzednich odsłon serii, czy nawet gatunku, utrzymane w podobnym tonie.

Gra opiera się na sprawdzonym interfejsie point and click. Oprócz zwyczajowego podnoszenia i manipulowania przedmiotami, gracz może także korzystać z czarów (choć formalnie to przecież zabronione). Zwoje z zaklęciami odnajdujemy wraz z progresem gry i w większości trafiają one do naszej podręcznej księgi, dzięki czemu istnieje możliwość ich użycia w dowolnym momencie.

W Zork: Grand Inquisitor zastosowany został system punktowy, określający nasz stopień ukończenia przygody, przy czym na finiszu zabawy powinna nas reprezentować liczba 1000. Wirtualny świat eksplorujemy patrząc z perspektywy pierwszej osoby, bazując na skokowym przechodzeniu do kolejnych lokacji. Warto zauważyć, że w każdej chwili możliwy jest obrót wokół własnej osi o 360 stopni. Wprawdzie funkcjonalność ta działa tylko w poziomie ale należy zwrócić uwagę na rok premiery i ówczesne ograniczenia techniczne.

Wrażenia wizualne czerpane z rozgrywki potęgują wstawki filmowe, w których występują rzeczywiści aktorzy. Atmosferyczną ścieżkę dźwiękową stworzył m.in. Mark Morgan, twórca soundtracku choćby do dwóch pierwszych gier z serii Fallout, Planescape: Torment, czy też Descent II.

Ciekawostką jest fakt, że w Zork: Grand Inquisitor można grać we dwóch. Wówczas pierwszy gracz prowadzi rozgrywkę, a drugi wciela się w postać aktywnego obserwatora. Taka współpraca może okazać się bardzo pomocna, gdyż jak wiadomo co dwie głowy to nie jedna, a jak na każdego Zorka przystało, przygotowane przez twórców wyzwania, do łatwych nie należą.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna     Liczba graczy: 1-2  

Nośnik: 2 CD

Gry podobne do Zork: Grand Inquisitor

Wymagania wiekowe Zork: Grand Inquisitor

12+

Wymagania sprzętowe Zork: Grand Inquisitor

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Pentium 90 MHz, 16 MB RAM, 50 MB HDD, Windows 95

Gra przeglądarkowa Legends of Zork już ruszyła
Gra przeglądarkowa Legends of Zork już ruszyła

wiadomość2 kwietnia 2009

Serwis Jolt Online Gaming poinformował o uruchomieniu swojego nowego dzieła nawiązującego do serii gier logiczno-przygodowych Zork. Legends of Zork to porządnie zrealizowana darmowa produkcja wymagająca właściwie przeglądarki internetowej. Twórcy przekonują, że zaprojektowali tytuł z myślą zarówno o fanach oryginalnej marki, ale i zupełnie świeżych graczach, którzy nie mają o niej pojęcia.

Legends of Zork to przygodówka, a nie MMO
Legends of Zork to przygodówka, a nie MMO

wiadomość10 marca 2009

Jakiś czas temu zapowiedzieliśmy grę Legends of Zork, nawiązującą do klasycznej serii przygodówek zawierających wymagające zagadki logiczne. Pierwsze informacje na temat tego tytułu sugerowały, że będzie on wpisywał się w modny współcześnie gatunek przeglądarkowych MMO. Autorzy dziś zdementowali te domysły, nazywając swoje dzieło przede wszystkim lekką przygodówką.

Seria Zork powraca z nową legendą
Seria Zork powraca z nową legendą

wiadomość15 stycznia 2009

Firma Jolt Online Gaming zapowiedziała projekt pod tytułem Legends of Zork. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że Zork to jedna z najstarszych serii gier elektronicznych, rozpoczęta już mniej więcej 30 lat temu. Do zagrania w nową odsłonę tej bardzo ciekawej i dość wymagającej umysłowo logiczno-przygodowej sagi wystarczy nam tylko przeglądarka internetowa.