Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCPS4XONE
Okładka ZED (PC)

ZED

Eksploracyjna gra przygodowa, w której akcja prezentowana jest z perspektywy pierwszej osoby – za jej stworzenie odpowiada studio Eagre Games, na czele z Chuckiem Carterem, czyli współtwórcą kultowego cyklu Myst.

Przygodowe | FPP | elementy logiczne | crowdfunding | indie | Oculus Rift | eksploracyjne | HTC Vive | rzeczywistość wirtualna

Okładka ZED (PC)

producent: Eagre Games

wydawca: Cyan Inc.

Strona oficjalna

data premiery gry:

maj2019

PC

2020

PS4 XONE

ZED to eksploracyjna gra przygodowa z elementami logicznymi, inspirowana legendarną serią Myst, która cieszyła się ogromnym powodzeniem w latach 90. ubiegłego wieku. Za stworzenie tytułu odpowiedzialne jest studio Eagre Games, na którego czele stanął Chuck Carter – prawdziwa legenda branży i współtwórca takich serii, jak wspomniany Myst czy Command & Conquer. Produkcja gry wsparta została udaną kampanią crowdfundingową na serwisie Kickstarter, która udowodniła, że gatunek spopularyzowany przez Mysta przeżywa swoją drugą młodość i cieszy się zainteresowaniem w oczach sporej rzeszy graczy.

Fabuła

Fabuła gry ZED przenosi nas do dziwacznego świata, wykreowanego w umyśle bohatera zwanego Śniącym (ang. Dreamer). Będący w podeszłym wieku i znajdujący się na krawędzi śmierci bohater pragnie poskładać w całość najważniejsze wspomnienia swego życia i przekazać je jako spuściznę swojej wnuczce. Zadaniem gracza jest zaś mu w tym pomóc i odkryć przeszłość bohatera, a co za tym idzie, poznać, czym (lub kim) jest tajemnicze ZED.

Mechanika

Pod względem mechaniki, ZED czerpie garściami z rozwiązań typowych dla legendarnej serii Myst. Sedno rozgrywki stanowi więc eksploracja świata, który w miarę odkrywania kolejnych strzępów fabuły na oczach gracza ulega nieustannym przeobrażeniom. Podczas zabawy trafiamy zaś w wiele niezwykłych i egzotycznych miejsc, których dokładne zbadanie stopniowo odsłania nam ich historię i prawdę o przeszłości oraz wielkim dokonaniu, które Śniący pragnie zachować dla potomności. Zadanie utrudniają nam oczywiście wymyślne zagadki logiczne, które w przeciwieństwie do większości gier przygodowych nie stanowią jedynie uzupełnienia rozgrywki, ale raczej jej kwintesencję, łącząc się z motywem składania w całość pofragmentowanych wspomnień Śniącego. Do ich rozwikłania wymagana jest nie tylko zdolność logicznego myślenia, ale także umiejętność powiązania tropów i wskazówek, odnalezionych we wcześniejszych fragmentach rozgrywki.

Kwestie techniczne

Wydana na platformie PC, PS4 i XONE gra ZED odznacza się wysokiej jakości oprawą graficzną, stworzoną przy użyciu zaawansowanego silnika Unreal Engine 4. Całość ukazana została w typowej dla serii Myst perspektywie pierwszoosobowej, a odpowiednie wrażenia z rozgrywki podkreśla dodatkowo klimatyczna i nieco tajemnicza ścieżka dźwiękowa.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 3,5 / 10 na podstawie 5 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe ZED

odpowiednia dla każdego wieku

PC
PS4
XONE