Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodoweSwitchPC
Okładka Yumenikki -Dream Diary- (Switch)

Yumenikki -Dream Diary-

Yume Nikki: Dream Diary

Narracyjna przygodówka w klimacie surrealistycznego horroru, która stanowi płatny remake kultowej darmowej produkcji z 2004 roku. W porównaniu z pierwowzorem porzucono dwuwymiarową grafikę na rzecz pełnego 3D i rozbudowano fabułę o dodatkowe elementy.

Przygodowe | horror | indie | eksperymentalne/artystyczne | surrealizm | Japonia | eksploracyjne

Okładka Yumenikki -Dream Diary- (Switch)

data premiery gry:

23lut2018

PC

21lut2019

Switch

YUMENIKKI -DREAM DIARY- to komercyjny remake utrzymanej w atmosferze grozy darmowej przygodówki Yume Nikki z 2004 roku. Pierwowzór opracował japoński deweloper znany jako Kikiyama, a nową wersję wyprodukowało studio Active Gaming Media przy współpracy firmy Kodakawa.

Fabuła

Pod względem fabularnym remake pozostaje wierny oryginalnemu Yume Nikki. Scenariusz obraca się więc wokół mieszkającej w Japonii kobiety imieniem Madotsuki. Życie bohaterki nie idzie najlepiej i od pewnego czasu jest ona tzw. hikikomori, czyli kimś, kto nigdy nie opuszcza swojego mieszkania.

Kobieta całe dnie spędza na wegetacji w domu, marnując czas na oglądanie telewizji i granie na starej konsoli. Natomiast każdej nocy, po zaśnięciu, udaje się na wyprawy do sennych światów, z których większość jest przerażająca, a wszystkie dziwne.

Mechanika

YUMENIKKI -DREAM DIARY- jest eksploracyjną przygodówką, przy czym całość jest tak minimalistyczna, że nie uświadczymy nawet jakichkolwiek dialogów. Zabawa sprowadza się tutaj głównie do zwiedzania surrealistycznych krain i okazjonalnego rozwiązywania zagadek.

W sumie gracze mogą udać się do sześciu sennych światów. W każdym z nich musi odnaleźć tzw. efekty, czyli magiczne przedmioty mające moc zmiany jej wyglądu. W sumie podczas kampanii możemy zebrać dwadzieścia cztery takie obiekty.

Gracz w każdej chwili może obudzić Madotsuki, co sprawia, że powraca ona do swojego mieszkania. Bohaterka jest nieśmiertelna, ale podczas eksploracji musi unikać potworów, gdyż te, gdy ją złapią mogą przenieść Madotsuki w miejsca bez wyjścia. Wtedy nie mamy wyboru i musimy zakończyć sen, a potem zacząć eksplorację danej sennej krainy od początku.

YUMENIKKI -DREAM DIARY- nie jest jedynie czystym remakiem. W porównaniu z wersją z 2004 roku autorzy rozbudowali grę o elementy, które początkowo planował twórca pierwowzoru, ale ostatecznie porzucił je z braku czasu. Dodano również nową minigierkę do konsoli w mieszkaniu bohaterki.

Kwestie techniczne

Największą zmianą w porównaniu z darmowym pierwowzorem jest oprawa audiowizualna. Prostą dwuwymiarową grafikę bazującą na silniku RPG Maker zastąpiono w pełni trójwymiarowymi lokacjami i postaciami. Jednocześnie wszystko to opracowano tak, aby pozostawało wierne specyficznemu klimatowi oryginalnej wersji z 2004 roku, w czym pomógł fakt, że przy produkcji konsultowano się z twórcą pierwszego Yume Nikki.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Gry podobne do Yumenikki -Dream Diary-

Wymagania wiekowe Yumenikki -Dream Diary-

18+

Wymagania sprzętowe Yumenikki -Dream Diary-

PC Windows

Rekomendowane: Intel i7-920 2.7 GHz / AMD Phenom II 945 3.0 GHz, 8 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 / Radeon R9 270 lub lepsza, 4 GB HDD, Windows 8/10 64-bit
Minimalne: Intel Core 2 Quad Q6600 2.4 GHz / AMD FX-8120 3.1 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 1 GB GeForce GT 630 / Radeon HD 6570 lub lepsza, 4 GB HDD, Windows 7/8/10 64-bit

PC
Switch