Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka Yume Nikki (PC)
OkładkaYume Nikki (PC)

Yume Nikki PC

Darmowa przygodówka, w której eksplorujemy niepokojące koszmary senne pewnej Japonki w poszukiwaniu magicznych przedmiotów. W Yume Nikki nie znajdziemy dialogów ani tradycyjnych zagadek.

Przygodowe | zagraj za darmo | horror | 2D | top-down | indie | surrealizm

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Yume Nikki Premiera PC

26czerwca2004

Steam

10stycznia2018

producent: Kikiyama wydawca: Playism Strona oficjalna

Angielskie napisyAngielskie napisy

Yume Nikki to wydana na platformę PC przygodówka utrzymana w klimacie surrealistycznego horroru. Jest to produkcja w pełni darmowa, opracowana przez japońskiego dewelopera znanego jako Kikiyama. Pierwotnie ukazała się w 2004 roku, a czternaście lat później doczekała się premiery na Steam, zachowując swój darmowy charakter.

Fabuła

Gra opowiada o Japonce imieniem Madotsuki. Jest ona tzw. hikikomori, czyli osobą, która z powodu różnorakich lęków i nieprzystosowania nigdy nie opuszcza swojego mieszkania. Za dnia bohaterka może jedynie eksplorować swój dom, spędzając czas na oglądaniu telewizji i graniu na starej konsoli. Natomiast nocą, po zaśnięciu, udaje się na wyprawy do różnorodnych sennych światów.

Mechanika

Wydane na platformę PC Yume Nikki jest przygodówką, w której zabawa sprowadza się głównie do eksploracji. W grze nie ma żadnych dialogów, ani nawet zagadek. Po zaśnięciu bohaterka udaje się do pomieszczenia z dwunastoma drzwiami, z których każde prowadzi do innego świata. W każdym z nich szuka tzw. efektów, czyli obiektów potrafiących zmieniać jej wygląd. W sumie podczas kampanii możemy zebrać dwadzieścia cztery takie artefakty.

Podczas zabawy w każdym momencie możemy doprowadzić do przebudzenia bohaterki, co sprawia, że powraca ona do swojego mieszkania. W grze nie można zginąć, ale senne krainy pełne są potworów, których trzeba unikać, gdyż potrafią one przenieść Madotsuki w miejsca bez wyjścia, wymuszając tym samym zakończenie snu i rozpoczęcie wyprawy od początku podczas kolejnej próby przejścia danego świata.

Kwestie techniczne

Gra została opracowana na silniku RPG Maker i oferuje prostą dwuwymiarową oprawę graficzną, w której wydarzenia ukazane są z lotu ptaka. Uroku oprawie wizualnej dodają niepokojące surrealistyczne projekty sennych światów.

Pozostałe informacje

Yume Nikki ma status produkcji kultowej. Jest to jedna z najsłynniejszych darmowych japońskich gier opracowanych na silniku RPG Maker i zainspirowała niezliczonych naśladowców. Popularność projektu sprawiła, że doczekał się adaptacji w postaci powieści i serii komiksowej.

W 2018 roku powstał także komercyjny remake 3D, zatytułowany Yume Nikki: Dream Diary.

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Yume Nikki: 18+

Yume Nikki Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Pentium MMX 200 MHz
  • 32 MB RAM
  • karta grafiki Intel HD lub lepsza
  • Windows 2000/XP/Vista/7