Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCANDiOS
Okładka Yesterday (PC)

Yesterday

Utrzymana w klimacie thrillera psychologicznego przygodówka point-and-click autorstwa hiszpańskiego Pendulo Studios, znanego wcześniej głównie za sprawą cyklu Runaway.

Przygodowe | point-and-click | thriller

Okładka Yesterday (PC)

data premiery gry:

22mar2012

PC

20cze2012

iOS

3gru2012

AND

Yesterday to utrzymana w klimacie thrillera psychologicznego przygodówka, autorstwa hiszpańskiego Pendulo Studios. Zespół ten jest dobrze znany miłośnikom gatunku dzięki takim tytułom jak Hollywood Monsters, The Next Big Thing oraz cyklowi Runaway.

Akcja gry toczy się w Nowym Jorku, a cała opowieść zaczyna się od serii brutalnych zabójstw, dokonanych na bezdomnych. Drugi wątek dotyczy tajemniczych blizn w kształcie litery Y, pojawiających się na dłoniach ludzi, których na pierwszy rzut oka nic ze sobą nie łączy. Gracze wcielają się w cierpiącego na amnezję Johna Yesterdaya. Przez większą część gry próbujemy pomóc mu odkryć własną tożsamość, a także dowiedzieć się, jakie intencje przyświecają osobom z jego otoczenia.

Yesterday jest tradycyjną przygodówką, więc zabawa polega głównie na zwiedzaniu lokacji, prowadzeniu rozmów, gromadzeniu przedmiotów i rozwiązywaniu zagadek. Nowicjuszom przejście gry ułatwia system podpowiedzi.

Tym razem deweloperzy porzucili humorystyczny styl swoich poprzednich produkcji i zamiast tego zaoferowali nam mroczny thriller. Mimo to całość utrzymana jest w kreskówkowym stylu, choć jednocześnie jest on zdecydowanie poważniejszy niż ten obecny w trylogii Runaway czy The Next Big Thing.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,1 / 10 na podstawie 109 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: / 10 na podstawie 9 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 99,99 PLN

Klasyfikacja PEGI Yesterday

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Yesterday

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core 2 Duo 2 GHz
  • 1 GB RAM (2 GB RAM - Vista/7)
  • karta grafiki 256 MB (GeForce 6800 lub lepsza)
  • 8 GB HDD
  • Windows XP/Vista/7
Mroczny thriller twórców serii Runaway – recenzja gry Yesterday
Mroczny thriller twórców serii Runaway – recenzja gry Yesterday

Recenzja 27 marca 2012, 11:21

Narracja w ogóle jest dość specyficzna, ponieważ wszystkie komentarze w grze, tradycyjnie pojawiające się w przygodówkach podczas badania lokacji, nie są opiniami czy wnioskami sterowanej postaci, tylko kogoś w rodzaju niewidzialnego narratora, obserwującego i podsumowującego nasze poczynania (szkoda jedynie, że nie zostały one zdubbingowane). To ciekawy zabieg, stwarzający wrażenie opowieści w opowieści (co dodatkowo pogłębiają flashbacki bohatera), z którym udanie koresponduje sposób prezentowania interakcji z otoczeniem. Każdy aktywny obiekt możemy bowiem zobaczyć w zbliżeniu, przedstawionym w formie wyskakującego się na ekranie okienka – a jeśli w danym momencie działamy na czymś posiadanym przedmiotem, okienek takich będzie dwa lub więcej w zależności od liczby użytych rzeczy.

PC
iOS
AND