Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Winterfall (PC)
OkładkaWinterfall (PC)

Winterfall PC

Gra RPG akcji z otwartym światem, wzbogacona o elementy strategiczne, w której stajemy na czele jednego z klanów poszukujących śladów po dawnej, zapomnianej cywilizacji.

RPG | TPP | fantasy | elementy strategiczne | indie | RPG akcji

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Winterfall Premiera PC

Zapisy do testów

29kwietnia2018

Zapisy na: https://www.winterfallgame.com/

2024

producent: Clan Latria wydawca: Clan Latria Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Winterfall jest grą RPG akcji z otwartym światem, wzbogaconą o elementy strategiczne, za której opracowaniem stoi niezależne studio Clan Latria. Produkcja, będąca debiutanckim projektem tego francuskiego zespołu, powstała z myślą o platformie PC.

Fabuła

Akcja Winterfall toczy się w fantastycznej krainie Anor, inspirowanej Europą z przełomu starożytności i średniowiecza. Przez lata rządziło nią imperium znane jako Stare Królestwo (ang. Old Kingdom); z czasem zaczęło jednak upadać, a jego mieszkańcy podzielili się na odrębne frakcje i rozpierzchli się po świecie, co doprowadziło do powstania i narastania różnic między nimi. W trakcie rozgrywki gracz wciela się w lidera jednego z trzech plemion, które postanawia powrócić do ojczyzny i przywrócić jej dawny splendor.

Mechanika

Zmagania w wydanym na platformie PC Winterfall obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby (TPP). W czasie rozgrywki przemierzamy (na piechotę lub na grzbiecie wierzchowca) rozległą i zróżnicowaną krainę, nawiązujemy mniej lub bardziej przyjazne relacje z jej mieszkańcami (pomagając im w tarapatach, handlując lub nawet prowadząc wojny z wrogo nastawionymi ugrupowaniami) czy wreszcie poszukujemy cennych surowców oraz śladów dawnej cywilizacji i zgromadzonej przez nią wiedzy. Dopełnieniem tego wszystkiego jest system craftingu, w oparciu o który tworzymy rozmaite przedmioty, na własny użytek lub na sprzedaż.

Poza tym ważną rolę odgrywają starcia z przeciwnikami – na naszej drodze mogą stawać zarówno siły nieprzyjaciela, jak i agresywni przedstawiciele miejscowej fauny. Potyczki toczą się w czasie rzeczywistym, a w ich trakcie robimy użytek z broni białej (pokroju noży, mieczy, toporów lub włóczni) i dystansowej (na czele z łukiem).

Wyżej wspomniane zasoby okazują się przydatne w momencie, w którym decydujemy się na zarządzanie Azylem, czyli bezpieczną przystanią naszego plemienia. W tym swoistym trybie strategicznym kamera ukazuje akcję z perspektywy top-down, a naszym zadaniem jest przede wszystkim wznoszenie kolejnych budowli i uczynienie z naszej siedziby świątyni lub fortecy z prawdziwego zdarzenia; to drugie wyjście wydaje się zasadne, gdy narobimy sobie wrogów, którzy w każdej chwili mogą zdecydować się na atak.

Na tym jednak nie koniec, gdyż w przeciwieństwie do innych przedstawicieli gatunku, tu nie wcielamy się tylko w jedną postać. Protagonista wykreowany przed rozpoczęciem zabawy, który w miarę postępów starzeje się i umiera (w bitwie lub z podeszłego wieku), daje początek rodowi – jego kolejni członkowie mogą korzystać z dziedzictwa swoich przodków. Co ważne, wszystkie nasze poczynania mają wpływ na to, z jakimi problemami będą musiały się mierzyć następne pokolenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu gracze mogą prowadzić do boju reprezentantów wielu profesji – nic nie stoi na przeszkodzie, by rozpocząć przygodę w skórze potężnego wojownika, następnie wcielić się w poszukiwacza skarbów lub rzemieślnika, a skończyć jako tułający się po świecie poeta.

Kwestie techniczne

Winterfall oferuje trójwymiarową grafikę, którą utrzymano w celshadingowej stylistyce. Lokacje są zróżnicowane zarówno pod kątem topografii terenu, jak i zabudowy, a także porastającej je roślinności. Dopełnieniem tego wszystkiego jest soundtrack budujący klimat wielkiej przygody.

Ostatnia modyfikacja 19 grudnia 2022

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 5.5 / 10 na podstawie 15 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Winterfall: 16+