Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Wigmund (PC)
OkładkaWigmund (PC)

Wigmund PC

Wigmund: The Return of the Hidden Knights

Izometryczne RPG akcji, osadzone w otwartym świecie inspirowanym wierzeniami celtyckimi. Wigmund: The Return of the Hidden Knigthts stawia na złożone zadania, budowanie relacji z postaciami niezależnymi oraz swobodny rozwój postaci.

RPG | fantasy | hack'and'slash | widok izometryczny | indie | mitologia celtycka | RPG akcji

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Wigmund Premiera PC

wczesny dostęp

25lutego2021

28marca2022

Steam

28marca2022

producent: The Scholastics wydawca: The Scholastics Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gry podobne do Wigmund

Diablo III

Dungeon Siege II

Titan Quest

Najważniejszym elementem produkcji jest fabuła. Rozgrywka i mechaniki Wigmund. The Return of the Hidden Knights zostały dostosowane pod jak najciekawsze opowiedzenie historii, inspirowanej wierzeniami wykorzystanymi również przez J.R.R. Tolkiena podczas tworzenia mitologii Śródziemia. Za powstanie tytułu odpowiada niewielkie studio The Scholastics, któremu podczas prac zależało na stworzeniu gry utrzymanej w klimacie klasycznych izometrycznych RPG.

Fabuła

Głównym bohaterem produkcji jest jeden z braci bliźniaków, zbieg Wigmund, wyruszający na przygodę w celu odkrycia mrocznych sekretów Nowego Regime oraz prawdy na temat swojego pochodzenia. Jest on bardzo dobrze wyszkolonym wojownikiem, posiadającym wielki talent do radzenia sobie z problemami, w wyniku czego wplątuje się w intrygi mające na celu obalenie złego tyrana, Amunda.

Poszczególne elementy rozgrywki zostały zaprojektowane tak, by wzajemnie się uzupełniały w opowiadaniu fabuły. Poznajemy ją więc nie tylko dzięki zadaniom głównym i przerywnikom filmowym, ale też poprzez czytanie książek umieszczonych w świecie Regime czy poprzez wykonywanie zadań pobocznych. Każda z przeżytych historii ma wpływ na świat gry i może zmienić bieg wydarzeń na późniejszym etapie zabawy, więc musimy uważać na podejmowane decyzje.

Ważnym elementem wątku fabularnego są nasi towarzysze. Możemy budować z nimi relacje, pozytywne bądź negatywne, co skutkuje poznawaniem kolejnych wątków potrzebnych do zrozumienia historii.

Mechanika

Produkcja stanowi typowy przykład izometrycznego RPG akcji. Swoim bohaterem poruszamy klikając w interesujące nas miejsca, tak samo wchodzimy w interakcje z przedmiotami oraz postaciami niezależnymi. Starcia z przeciwnikami odbywamy w czasie rzeczywistym. System walki, mimo, że bazujący na działaniach myszą, jest bardzo zręcznościowy. Wynika to z konieczności „rysowania” ataków na ekranie przy pomocy pociągnięć myszy, a nie poprzez zwykłe klikanie. Wymaga więc od nas zarówno dobrego wyczucia jeśli chodzi o zadawanie ciosów, jak i unikania uderzeń wrogów. Oprócz standardowych przeciwników mierzymy się też z potężnymi bossami, wyposażonymi w unikalne zestawy ataków, zmuszających nas do dostosowania się do sytuacji. Starcia uatrakcyjniają umiejętności dodatkowe oraz trwająca czasowo furia wojownika, odblokowywana w miarę postępów w walce. Nie można zapominać też o odpowiednim wykorzystaniu sojuszników, którzy w jednych sytuacjach będą radzić sobie lepiej, a w innych gorzej.

W Wigmund. The Return of the Hidden Knights ekwipunek odgrywa bardzo ważną rolę. Podzielono go na wiele kategorii, łącznie z rozróżnieniem pancerza zakładanego na prawą czy lewą nogę/rękę. Głównego bohatera da się wyposażyć w różne rodzaje broni, od ciężkich i wolnych, ale zadających duże obrażenia toporów, aż po szybkie i bardzo ograniczone zasięgiem sztylety. Każde z nich posiada swój własny system fizyczny, dzięki czemu korzystanie z danego rodzaju sprzętu zapewnia inne odczucia.

W trakcie eksploracji otwartego świata wielokrotnie otrzymamy okazję do wykorzystania interaktywnych elementów otoczenia. Przykładowo, by pokonać znajdującą się na naszej drodze przepaść, będziemy musieli przekręcić ramię dźwigu i przejść po nim na drugą stronę.

Kwestie techniczne

Pomimo relatywnie niskiego budżetu i niewielkiego zespołu deweloperskiego, Wigmund. The Return of the Hidden Knights w momencie swojej premiery posiadało przyjemną dla oka oprawę graficzną. Na szczególną uwagę zasługiwało dopracowanie efektów świetlnych oraz jakość zdobywanych przez nas elementów ekwipunku. Całość utrzymano w nieco bajkowej stylistyce.

Tryb gry: single player  

Wigmund cena w dniu premiery: 53,99 PLN

Wymagania wiekowe Wigmund: 16+

Wigmund Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5-4570T 2.9 GHz / AMD Phenom II X4
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 1050 / Radeon RX 560 lub lepsza
 • 5 GB HDD
 • Windows 7/10 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i7-4770S 3.1 GHz / AMD FX-8320 3.5 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 8 GB GeForce GTX 1070 / Radeon RX 580 lub lepsza
 • 5 GB HDD
 • Windows 7/10 64-bit