Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościoweiOSANDSwitch3DSPCPSV
Okładka VVVVVV (iOS)
OkładkaVVVVVV (iOS)

VVVVVV

VVVVVV to niezależna produkcja stworzona przez Irlandczyka Terry’ego Cavanagha specjalizującego się w grach flashowych. Wcielając się w postać dowódcy statku kosmicznego dążymy do uratowania załogi uwięzionej w tajemniczym wymiarze.

Zręcznościowe | platformówki | 2D | metroidvania | indie

VVVVVV Premiera

11sty2010

PC

29gru2011

3DS

11cze2014

iOS AND

25sie2015

PSV

17lis2017

Switch

Za stworzenie VVVVVV odpowiedzialny jest Terry Cavanagh, niezależny twórca gier pochodzący z Irlandii, którego głównym środowiskiem pracy jest Flash. Autor ma na swoim koncie sporo produkcji w tym między innymi Bullet Time, Best Years oraz Don’t Look Back. Wszystkie gry nawiązują swoją formą do klasycznych tytułów sprzed kilkudziesięciu lat.

W VVVVVV wcielamy się w postać Kapitana Viridiana, dowódcy statku gwiezdnego, który podczas podróży wpada w tajemniczą anomalię. Aby ratować maszynę i załogę główny bohater postanawia skorzystać ze stacjonarnego teleportu. Szybko okazuje się jednak, że coś poszło nie tak, ponieważ wszyscy zostali przeniesieni do alternatywnego wymiaru o nazwie VVVVVV i rozrzuceni po nim. Zadaniem gracza jest zatem odnalezienie wszystkich członków załogi i znalezienie wyjścia z nietypowego wymiaru.

Na pierwszy rzut oka tytuł przypomina klasyczną platformówkę, w której sterowana przez nas postać musi przedrzeć się przez poziomy najeżone pułapkami. Autor projektu wprowadził jednak dość ważną innowację zamieniając skakanie na możliwość odwrócenia grawitacji. Jeśli to uczynimy nasza postać zacznie lecieć w górę, aż wyląduje na suficie, gdzie może swobodnie się przemieszczać. Kolejne naciśnięcie przycisku akcji, sprawi, że grawitacja unormuje się i bohater wróci na podłogę. Mechanizm ten umożliwia pokonywanie skonstruowanych specjalnie pod niego pułapek, wśród których znajdują się między innymi kolce, przesuwające się platformy oraz inne niebezpieczne obiekty.

W sumie w grze znajduje się 8 etapów. Przeszkody oraz bohater poruszają się w bardzo szybkim tempie, więc o śmierć wcale nie trudno. Na szczęście punkty zapisu gry są ustawione praktycznie na każdym ekranie i to zarówno przed, jak i po pułapce. W przypadku niepowodzenia możemy zatem błyskawicznie przystąpić do kolejnej próby.

VVVVVV na pierwszy rzut oka przywodzi na myśl grafikę z poczciwego Commodore 64. W grze dominują proste kształty i uboga paleta barw. Ścieżka dźwiękowa, stworzona przez Magnusa Palssona, nawiązuje swoim wykonaniem do gier 8-bitowych.

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Ocena użytkowników: 2,7 / 10 na podstawie 105 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI VVVVVV

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

VVVVVV Wymagania sprzętowe

PlayStation Vita

PlayStation Vita

  • Wykorzystuje:
  • PlayStation Network
3DS
PC
PSV
iOS
AND
Switch