Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCX360PS3
Okładka Venetica (PC)

Venetica

Gra z gatunku cRPG osadzona w realiach fantasy. Kierujemy w niej losami dziewczyny imieniem Scarlett, córki Śmierci, która musi przeszkodzić złemu nekromancie w realizacji planu zagłady świata.

RPG | TPP | fantasy | RPG akcji

Okładka Venetica (PC)

data premiery gry:

4wrz2009

PC

27lis2009

X360 PS3

Venetica to pierwsza gra cRPG niemieckiej firmy Deck13 Interactive, znanej wcześniej wyłącznie z tworzenia przygodówek. Do poprzednich dzieł ekipy zza Odry zaliczają się seria Ankh oraz Jack Keane.

Opisywana produkcja pozwala nam pokierować losami dziewczyny imieniem Scarlett. Młoda bohaterka charakteryzuje się nie tylko nieprzeciętną urodą i odwagą, ale posiada również nietypową rodzinę – dość powiedzieć, że sama jest córką Śmierci – mrocznego człowieka z krwi i kości, który strzeże równowagi w XVI-wiecznym mieście stylizowanym na Wenecję, działając na czele bractwa Corpus. Jego spokojne panowanie kończy się, gdy zgodnie ze swoją tradycją organizacja wybiera kolejną Śmierć. Następcą tym zostaje Viktor, wprawiony nekromanta, który miast wykonywać swoje obowiązki, zakłada konkurencyjną dla Corpusa grupę i pragnie zrealizować plan zagłady świata. Jedyną osobą mogącą stawić czoła nieprzyjacielowi jest Scarlett. Wojowniczka dopiero co dowiedziała się o swoim pozaziemskim pochodzeniu oraz magicznych mocach i nie wie na razie, jak sobie z nimi poradzić. W poznawaniu zdolności i zadaniu doprowadzenia renesansowego miasta do porządków sprzed rewolty nowo wybranej protagonistce musi pomóc gracz.

Podczas eksploracji wirtualnej Wenecji Scarlett może korzystać z broni białej (miecza, młota itp.), przydatnej w konfrontacjach z dużo większymi przeciwnikami, a także z zaklęć, użytecznych chociażby przy otwieraniu skrzyń oraz przejść do nowych lokacji. Naszej podopiecznej przychodzi także podróżować statkiem oraz badać niebezpieczne labirynty przy pomocy pochodni. W warstwie graficznej Venetiki widoczne jest duże podobieństwo do poprzednich projektów Deck13 Interactive. Programiści zadbali jednak o to, by wykreowane przez nich postacie i tereny w odniesieniu do Ankh oraz Jacka Keane’a prezentowały widoczny postęp.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 7,1 / 10 na podstawie 560 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7,1 / 10 na podstawie 196 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 99,99 PLN

Klasyfikacja PEGI Venetica

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe Venetica

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core 2 Duo 2.6 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB (GeForce 8800 lub lepsza)
  • 10 GB HDD
  • Windows XP SP2/Vista
Microsoft Xbox 360

Microsoft Xbox 360

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
Sony PlayStation 3

Sony PlayStation 3

  • Wykorzystuje:
  • PlayStation Network
Venetica - zapowiedź
Venetica - zapowiedź

Przed premierą 24 lutego 2009, 10:53

Ciekawe założenia pozwalają twórcom na zastosowanie interesujących zabiegów. By nie zostać gołosłownym – garść przykładów. Głównym motorem napędowym fabuły ma być nie chęć zdekapitowania niesympatycznego nekromanty (choć jest to czynnik niewątpliwie istotny), ale miłość. Benedict, ukochany naszej Scarlett, ginie praktycznie na samym początku gry, by później stać się przewodnikiem kierowanej przez gracza wojowniczki po świecie umarłych. Zastanówmy się – czy będzie jakakolwiek szansa na wskrzeszenie przedwcześnie zmarłego kochanka? Hm... Zaświaty będą często odwiedzanym miejscem – gdy poznani na początku fabuły mili chłopcy (którym Scarlett użyczyła pomocnej dłoni) w tajemniczych okolicznościach przeniosą się do świata umarłych (czyt. ktoś im w tym wydatnie pomoże), będą pamiętać o miłej dziewczynie i odwdzięczą się jej za całe dobro. Zapewne niejeden quest będzie musiał być zakończony w ten sposób. Cykl dobowy również urozmaici zabawę: niektórzy wrogowie mają lubić tylko konkretną porę dnia/nocy, niektóre rośliny zakwitną tylko przy pełni księżyca (a ktoś koniecznie będzie chciał otrzymać którąś z nich w zamian za informacje), niektóre miejsca będzie można odwiedzić tylko po zmroku i tylko korzystając z innego wymiaru. I tak dalej, i tym podobne, i w ten deseń.

PC
X360
PS3