Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Vagrus: The Riven Realms (PC)
OkładkaVagrus: The Riven Realms (PC)

Vagrus: The Riven Realms PC

Turowa gra RPG z domieszką strategii od niezależnego studia Lost Pilgrims. W Vagrus: The Riven Realms wcielamy się w rolę tytułowego vagrusa – przywódcy karawany, przemierzającego niegościnne tereny zniszczonego przez bogów Imperium.

RPG | fantasy | turowe | 2D | elementy strategiczne | crowdfunding | indie

Vagrus: The Riven Realms Premiera PC

wczesny dostęp

22lipca2020

listopad2021

Steam

listopad2021

producent: Lost Pilgrims Studio wydawca: Lost Pilgrims Studio Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gry podobne do Vagrus: The Riven Realms

Świątynia Pierwotnego Zła

The Banner Saga

Skyshine's BEDLAM

Vagrus – The Riven Realms jest to turowa gra RPG z domieszką strategii, stworzona przez niezależne studio Lost Pilgrims. Tytuł stawia duży nacisk na fabułę oraz przedstawienie świata, co jest bezpośrednim wynikiem tego, iż pomysł na grę wyewoluował w trakcie sesji papierowych RPG, w które grywali twórcy.

Fabuła

Setki lat temu Imperium niepodzielnie władało terenami zwanym The Riven Realms. Jednak rządza władzy imperatora i zbrodnie, jakie popełniano na ludności sprzeciwiającej się jego woli, nie uszły uwadze bogów. Zstąpili oni na ziemie i wpadli w szał, widząc ogrom niegodziwości, a ich gniew rozpoczął magiczny kataklizm, który spustoszył krainę. Po oprzytomnieniu bogowie z przerażeniem zdali sobie sprawę co uczynili i zniknęli. Magiczne siły wyzwolone przez nieśmiertelnych zdążyły jednak doprowadzić do potwornych mutacji zarówno wśród ludzi, jak i zwierząt; a także do powstania wyrw w rzeczywistości, przez które przeszły niespotykane do tej pory stworzenia. Samo Imperium przetrwało, choć jest jedynie cieniem samego siebie. Grę rozpoczynamy jako vagrus – przywódca karawany, który przemierza wciąż zdewastowane i niegościnne krainy w poszukiwaniu zysku.

Mechanika

Vagrus – The Riven Realms jest grą RPG z elementami strategii, w której poruszamy się karawaną po mapie świata, natomiast walki toczymy w postaci turowej.

Ważnym elementem Vagrus – The Riven Realms jest aspekt podróży. Przemierzamy zniszczone Imperium, przewożąc towary, ludzi, a czasami pracując jako najemnik. Miejsca na naszej mapie nie są zaznaczone od samego początku – musimy je odkryć bądź usłyszeć o nich od innych podróżnych. Wybierając się w dłuższe trasy, należy pamiętać o odpowiednim zaopatrzeniu wyprawy. Bez zapasów, zwierząt oraz pracowników/niewolników daleko nie dotrzemy. Musimy również dbać o odpowiednie morale ludzi, w przeciwnym wypadku możemy się spodziewać kłopotów.

Naszym podróżom przyświeca jeden cel – wzbogacić się. Możemy to zrobić na wiele sposobów. W grze istnieje rozbudowany handel, który działa dzięki algorytmom obliczającym na bieżąco zapotrzebowanie na towary. Miasta, a nawet całe regiony mogą zostać również dotknięte przez efekty specjalne, które spowodują wzrost bądź spadek cen poszczególnych dóbr. Gra daje nam także możliwość przewożenia podróżnych, którzy sowicie zapłacą za nasze usługi. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby pracować jako najemnik i zdobyć fortunę w zbrojnych starciach. Oczywiście można łączyć wszystkie te metody.

Podczas podróży natkniemy się na wydarzenia, w których widać papierowy rodowód Vagrus – The Riven Realms. Podobnie jak w przypadku RPG prowadzonych przez mistrza gry, historie te zostają nam przedstawione za pomocą tekstu (w tym wypadku jest to tekst pisany), a naszym zadaniem jest podjąć jak najlepsze decyzje i zobaczyć, dokąd powiodą nas nasze wybory.

Żadna karawana nie obejdzie się bez załogi. Towarzyszy możemy podzielić na dwie kategorie – zwykłych pracowników oraz postaci specjalne. Pracownicy dbają o to, aby karawana parła naprzód i działają w pewnym sensie jako rodzaj zasobu. Jednak od czasu do czasu możemy natknąć się na specjalistów, którzy dodają naszej ekspedycji wyjątkowe bonusy pasywne, a dodatkowo mogą bezpośrednio brać udział w walkach.

Starcia w Vagrus – The Riven Realms są turowe. Podobnie jak w wielu innych grach tego typu, jednostki przystępujące do walki wykonują swoje ruchy w kolejności zależnej od wysokości ich inicjatywy. Podczas potyczek nie poruszamy się dowolnie po arenie, jednak wykorzystano tutaj system strategicznego pozycjonowania, który znamy chociażby z Darkest Dungeon. Możemy zmieniać położenie zarówno naszych towarzyszy, jak i przeciwników, co ma bezpośredni wpływ na umiejętności, jakich postacie mogą użyć.

Tryby gry

Vagrus – The Riven Realms jest grą dla jednego gracza

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 7.6 / 10 na podstawie 7 głosów czytelników.

Vagrus: The Riven Realms cena w dniu premiery: 114,99 PLN

Wymagania wiekowe Vagrus: The Riven Realms: 18+

Vagrus: The Riven Realms Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Dual Core 2.0 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 460 lub lepsza
  • 5 GB HDD
  • Windows 7 64-bit