Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikLogicznePS3PCXONEWiiUPS4PSV
Okładka Tumblestone (PS3)

Tumblestone

Ukierunkowana na dynamiczną akcję i rozgrywkę wieloosobową gra logiczna studia The Quantum Astrophysicists Guild, stanowiąca połączenie mechanizmów casualowych gier match-3 z elementami takich klasyków, jak Tetris czy Asteroids.

Logiczne | multiplayer | połącz trzy elementy | indie | podzielony/wspólny ekran

Okładka Tumblestone (PS3)

data premiery gry:

12lip2016

PC PS3 PSV WiiU

16lip2016

XONE

26lip2016

PS4

Tumblestone to wydana na platformie PC, XONE itd. gra logiczna, będąca kolejną wariacją na temat popularnego gatunku układanek match-3. W przeciwieństwie do większości czysto casualowych produkcji tego typu, tytuł nastawiony jest na dynamiczną akcję oraz zabawę w trybie multiplayer. Za powstanie gry odpowiada założone przez Ty Taylora i Mario Castanedę studio The Quantum Astrophysicists Guild, autorzy uznanej za jedną z najlepszych gier niezależnych 2013 roku produkcji The Bridge.

Mechanika

Rozgrywkę w Tumblestone możnaby określić jako połączenie produkcji z gatunku „połącz trzy elementy” z wpływami Tetrisa i Asteroids. Cała zabawa polega na zestrzeliwaniu opadających, kolorowych klocków za pomocą wiązki laserowej u dołu ekranu. Naszym celem jest zaś wyczyszczenie planszy z wszystkich klocków poprzez łączenie trzech elementów tego samego koloru, dzięki czemu znikają one z ekranu. Tę prostą z pozoru mechanikę urozmaicają jednak liczne modyfikatory, których zastosowanie potrafi diametralnie odmienić sytuację na planszy, a nawet zasady rozgrywki. To z kolei zmusza graczy do intensywnego myślenia i planowania kolejnych ruchów z odpowiednim wyprzedzeniem. Dodatkową zachętę do gry stanowią setki bonusowych wyzwań i spore możliwości personalizacji planszy oraz klocków, odblokowywane stopniowo w miarę postępów rozgrywki.

Tryby gry

Tumblestone oferuje możliwość zabawy w kilku zróżnicowanych trybach rozgrywki, przeznaczonych zarówno dla jednego, jak i wielu graczy. W grze znajdziemy obszerną, ponad trzydziestogodzinną kampanię fabularną, oferującą zróżnicowane typy wyzwań i zagadek, a także wymagające starcia z bossami. Możliwa jest też zabawa w trybie Arcade, oferującym trzy warianty rozgrywki: relaksacyjny Marathon, nastawiony na myślenie Infinipuzzle oraz niezwykle dynamiczny Heartbeat.

W grze spory nacisk położony został także na zabawę wieloosobową, w której uczestniczyć możemy zarówno w trybie lokalnym, jak i przez Internet. W każdym meczu uczestniczyć może maksymalnie do czterech graczy, którzy współpracują lub rywalizują ze sobą na wspólnym ekranie. Zabawę w sieci urozmaicają dopracowany system matchmakingu oraz rankingi graczy. W przypadku braku chętnych do zabawy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby miejsce graczy zajęła sztuczna inteligencja. Dodatkowo możemy też wybrać jeden z kilku poziomów trudności, dopasowując intensywność rozgrywki do własnych preferencji.

Kwestie techniczne

Pod względem oprawy, wydana na platformie PC, XONE itd. gra Tumblestone nie różni się diametralnie od większości casualowych przedstawicieli gatunku match-3. Na wyróżnienie zasługuje jednak dopracowana, ręcznie rysowana szata graficzna oraz spore możliwości personalizacji jej wyglądu.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / wspólny ekran     Liczba graczy: 1 - 4  

Ocena gry 5,8 / 10 na podstawie 26 ocen czytelników.

Klasyfikacja PEGI Tumblestone

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe Tumblestone

PC Windows

Minimalne: Intel Pentium 4 1.6 GHz, 1 GB RAM, 1 GB HDD, Windows XP SP2

Games with Gold na lipiec - The Banner Saga 2, Tumblestone, Rainbow Six: Vegas 2 i Tron: Evolution
Games with Gold na lipiec - The Banner Saga 2, Tumblestone, Rainbow Six: Vegas 2 i Tron: Evolution

wiadomość28 czerwca 2016

Microsoft ujawnił gry, które znajdziemy w lipcowej ofercie Games with Gold. Będą to The Banner Saga 2 i Tumblestone na Xboksa One oraz Rainbow Six: Vegas 2 i Tron: Evolution na X360 i XOne (wsteczna kompatybilność).

PC
PS3
PS4
PSV
WiiU
XONE