Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Trials of Fire (PC)

Trials of Fire PC

Gra typu roguelike, utrzymana w konwencji taktycznego RPG-a z elementami karcianki. W Trials of Fire przejmujemy kontrolę nad trójką bohaterów i przemierzamy postapokaliptyczną krainę fantasy w poszukiwaniu cennych surowców oraz toczymy turowe starcia z adwersarzami.

RPG | fantasy | turowe | roguelike | taktyczne | karciane | indie

PC Windows
Okładka Trials of Fire (PC)

Angielskie napisyAngielskie napisy

data premiery gry w wersji PC:

7maja2019

wczesny dostęp

9kwietnia2021

9kwietnia2021

Steam

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Trials of Fire jest produkcją typu roguelike, zrealizowaną w formie hybrydy taktycznego RPG-a i karcianki. Za opracowaniem tego tytułu stoi niezależne studio Whatboy Games.

Fabuła

Trials of Fire zabiera nas w podróż do fantastycznego świata Ashe. Owa kraina padła ofiarą kataklizmu, po którym stała się postapokaliptycznym pustkowiem. Ci, którym udało się przeżyć, znaleźli schronienie w niewielkich osadach. Z jednej z nich, Terralin, pewnego dnia wyrusza trzyosobowa drużyna bohaterów, których zadaniem jest znalezienie surowców niezbędnych do przetrwania.

Mechanika

Przed rozpoczęciem zabawy w Trials of Fire wybieramy interesujące nas zadanie i jego poziom trudności, a także dobieramy trójkę bohaterów, nad którymi przejmiemy kontrolę. Herosów zróżnicowano pod kątem profesji, a co za tym idzie – posiadanych przez nich umiejętności i preferowanego uzbrojenia. Dalej nie pozostaje nam nic innego, jak zacząć właściwą rozgrywkę.

Obserwując akcję z lotu ptaka, eksplorujemy rozległą mapę. Choć do celu misji prowadzi nas strzałka widoczna na krawędzi planszy, warto zaglądać do innych mijanych po drodze lokacji. Możemy w nich bowiem znaleźć cenne zapasy (na czele z jedzeniem, którego drużyna potrzebuje, by przetrwać w niegościnnym świecie), a także przydatne wyposażenie w postaci broni i pancerzy. Ponadto w wielu z tych miejsc bierzemy udział w rozmaitych losowych wydarzeniach i podejmujemy decyzje rzutujące na dalszy przebieg wyprawy.

Prędzej czy później (zazwyczaj to pierwsze) napotkamy na swojej drodze przeciwników, po czym zostaniemy przeniesieni na odrębną arenę pokrytą siatką heksów, na której umieszczono żetony symbolizujące naszych podopiecznych oraz i przeciwników. Potyczki toczą się w trybie turowym, a w ich trakcie zagrywamy karty reprezentujące umiejętności bojowe bohaterów; talia jest tworzona przez przedmioty, w które zaopatrzyliśmy poszczególne postacie. Zdolności herosów dzielą się na pasywne (działające przez cały czas trwania potyczki) lub aktywne (dające natychmiastowy efekt tuż po zagraniu powiązanych z nimi kart). To, jakich kart możemy użyć w danym momencie, jest determinowane przez wartość naszej siły woli. Chcąc wykorzystać bardziej zaawansowane egzemplarze, musimy poświęcać inne karty z naszej talii, generując w ten sposób brakujące punkty. Jako że nietrudno tu o błąd, tytuł pozwala nam w dowolnym momencie cofać takie decyzje. Warto przy tym pamiętać, że kolejne ruchy można łączyć w efektowne i zabójczo skuteczne kombinacje; przykładowo przeniesienie wszystkich przeciwników w jedno miejsce przy pomocy magicznego tornada i zrzucenie na zajmowaną przez nich pozycję kuli ognia zmaksymalizuje efekty działania tej drugiej.

W miarę postępów herosi nie tylko zdobywają coraz lepszy ekwipunek, lecz także awansują na kolejne poziomy doświadczenia i odblokowują nowe umiejętności (a co za tym idzie – kolejne karty), które następnie mogą wykorzystać w walce. Poza tym potencjał bojowy postaci możemy zwiększyć, ulepszając ich wyposażenie przy pomocy rzadkich surowców. Oprócz tego z czasem odblokowujemy nowych członków drużyny. Jest to o tyle ważne, że po śmierci nie pozostaje nam nic innego, jak rozpocząć rozgrywkę od nowa; wówczas nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbować inaczej dobrać skład drużyny.

Kwestie techniczne

Trials of Fire posiada barwną grafikę przyzwoitej jakości. Całość prezentuje się przyjemnie dla oka również ze względu na oryginalną stylistykę; zabawa toczy się na kartach księgi, na której oglądamy nie tylko ekwipunek i statystyki postaci, lecz również eksplorację mapy i przebieg potyczek.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Cena gry w dniu premiery: 57,99 PLN

Wymagania wiekowe Trials of Fire

12+

Wymagania sprzętowe Trials of Fire

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i5 2.8 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 / Radeon HD 7870 lub lepsza
  • 3 GB HDD
  • Windows 7/8/10 64-bit