Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka Touché: The Adventures of the Fifth Musketeer (PC)

Touche: Przygody Piątego Muszkietera PC

Touché: The Adventures of the Fifth Musketeer

Klasyczna przygodówka point-and-click, utrzymana w klimacie powieści Aleksandra Dumasa oraz filmów spod znaku płaszcza i szpady.

Przygodowe | point-and-click | 2D | historyczne

PC Windows
Okładka Touché: The Adventures of the Fifth Musketeer (PC)

producent: Clipper Software

wydawca: US Gold

wydawca PL: Mirage Interactive

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

31grudnia1995

15kwietnia1996

pudełko PL

Touché: The Adventures of the Fifth Musketeer to klasyczna przygodówka point-and-click, utrzymana w klimacie powieści Aleksandra Dumasa oraz filmów spod znaku płaszcza i szpady. Za jej powstanie odpowiada mało znane studio Clipper Software, zajmujące się do tej pory głównie portami gier na komputery Amiga i Atari ST.

Akcja gry przenosi nas do XVI-wiecznej Francji, gdzie jednym z największych honorów była możliwość wstąpienia w szeregi elitarnej gwardii muszkieterów. Bohater gry, Geoffroi Le Brun przybywa do Rouen z nadzieją zdobycia sławy, lecz zamiast tego zostaje wplątany w sprawę zabójstwa księcia Williama de Peuple. Nasz protoplasta poprzysięga odnaleźć morderców i wyjaśnić motywy ich działania. Od umierającego księcia dowiaduje się, iż napastnicy płacili hiszpańskim złotem, co zawęża krąg poszukiwań. Z pomocą wiernego i nieco nieporadnego sługi, Le Brun rozpoczyna swoje dochodzenie, podczas którego przyjdzie mu odwiedzić m.in. Paryż, Amiens i St. Quentin oraz zobaczyć słynną katedrę Notre Dame i muzeum w Luwrze. Podczas swej wędrówki nasz bohater przeżyje masę niesamowitych przygód, a drogę do finału opowieści utoruje mu spostrzegawczość, przenikliwy umysł oraz ostrze szpady.

Zarówno pod kątem mechaniki, jak i oprawy graficznej Touché czerpie garściami z klasyków gatunku, takich jak cykl Indiana Jones czy też Monkey Island. Mamy więc do czynienia z wygodnym i łatwym w obsłudze interfejsem point-and-click, który po kliknięciu na danym przedmiocie wyświetli nam listę możliwych działań. Rozgrywka polega na eksplorowaniu poszczególnych lokacji, prowadzeniu dialogów i rozwiązywaniu zagadek logicznych o niezbyt wysokim poziomie trudności. Po terenie Francji poruszamy się przy pomocy mapy, na której w miarę postępów fabuły pojawiają się kolejne, godne odwiedzenia miejsca. Cechą charakterystyczną gry jest fakt, iż całą opowieść potraktowano z dużą dozą humoru i lekkim przymrużeniem oka.

Od strony graficznej Touché nawiązuje do korzeni gatunku, przypominając dość wyraźnie serię Monkey Island. Oprawa gry jest jasna, pogodna i kolorowa, a rysowaną ręcznie grafikę w rozdzielczości SVGA wykonano z dużą dbałością o szczegóły. Zabawie towarzyszy przyjemna dla ucha muzyka, która choć nie pochodzi z XVI-wiecznej Francji, znakomicie pasuje do klimatu rozgrywki.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 CD

Ocena czytelników: 7,5 / 10 na podstawie 34 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Touché: The Adventures of the Fifth Musketeer

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Touche: Przygody Piątego Muszkietera

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • 386/DX2 40 MHz
  • 8 MB RAM
  • DOS