Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCSwitchPS4XONE
Okładka TOHU (PC)

TOHU

TOHU to przygodówka typu point and click. Przemierzamy w niej osobliwy, bajkowy świat, wcielając się w dziewczynkę, która w dowolnym momencie może przemienić się w robota. Grę stworzyło studio Fireart Games.

Przygodowe | point-and-click | 2D | humorystyczne | indie

Okładka TOHU (PC)

data premiery gry:

28sty2021

PC PS4 XONE Switch

TOHU to klasyczna gra przygodowa typu point and click, gdzie towarzyszymy małej dziewczynce i jej mechanicznemu alter ego w misji w celu uratowania osobliwej planety, zamieszkiwanej przez nią i wiele innych sympatycznych istot. Za stworzenie gry odpowiada niezależne studio Fireart Games, które możecie kojarzyć za sprawą platformówki Spirit Roots.

Fabuła

Akcja TOHU osadzona jest na małej, eterycznej planecie, gdzie dni płyną w atmosferze spokoju i sielanki. Do czasu, bo pewnego dnia ktoś uszkadza kluczowy dla istnienia planety komponent - Sacred Engine, a życie wszystkich zamieszkujących tę sympatyczną planetę istot jest zagrożone. Główna bohaterka gry postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i wyrusza na podróż w poszukiwaniu pomocy przy naprawie silnika i przywrócenia wszystkiego do normy, eksplorując sąsiednie, rybie planety.

Mechanika

Mechanicznie TOHU to klasyczny przedstawiciel gier typu point and click, w którym wchodzimy w interakcję z otoczeniem i znajdującymi się w lokacjach przedmiotami oraz rozwiązujemy łamigłówki – tak logiczne, jak i te bardziej zręcznościowe. Pod tym względem bliżej jej jednak do gier przygodowych studia Amanita Design, odpowiedzialnego za Machinarium czy Chuchel, bo odwiedzane przez nas lokacje pełne są szczegółów i rozmaitych przedmiotów i częściej rozwiązujemy zagadki, wchodząc z nimi w interakcję, aniżeli zbieramy i łączymy ze sobą przedmioty w ekwipunku. Zwłaszcza że w grze wcielamy się w małą dziewczynkę, która w dowolnym momencie może przemienić się w dużego i silnego robota. Dzięki temu napotkane trudności i zagadki wymagające użycia siły – chociażby siłowanie się na rękę czy przenoszenie ogromnej rury – rozwiązujemy, przybierając mechaniczną formę.

W TOHU nie zabrakło też znajdziek w postaci kart, które otrzymujemy po kliknięciu stworzenia kryjącego się w morzu detali.

Kwestie techniczne

Dwuwymiarowa oprawa wizualna w TOHU przypomina książkę dla dzieci, pełną najdrobniejszych detali i szczegółów, gdzie duża część z nich jest animowana, mimo że stanowi jeden z wielu elementów otoczenia. To i unikalna kreska sprawiają wrażenie, że odwiedzany przez nas świat jest „żywy”.

Za ścieżkę dźwiękową do gry odpowiada Christopher Larkin, kompozytor odpowiedzialny za muzykę w metroidvanii Hollow Knight.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 7,9 / 10 na podstawie 15 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: / 10 na podstawie 2 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 53,99 PLN

Klasyfikacja PEGI TOHU

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe TOHU

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i3 3.3 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 / Radeon R9 285 lub lepsza
  • 13 GB HDD
  • Windows 7
TOHU - sprawdź demo polskiej przygodówki
TOHU - sprawdź demo polskiej przygodówki

wiadomość15 września 2020

W ramach sieciowego wydarzenia PAX Online x EGX Digital 2020 na platformie Steam pojawiła się wersja demonstracyjna przygodówki TOHU od polskiego studia Fireart Games. Tytuł zmierza również na PlayStation 4, Xboksa One oraz Nintendo Switch.

PC
PS4
XONE
Switch