Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePS3X360PCWii
Okładka ToeJam & Earl (PS3)

ToeJam & Earl

Wznowienie humorystycznej gry z gatunku roguelike wydanej pierwotnie na początku lat 90-tych. Wcielamy się w dwóch kosmitów-raperów, których statek rozbił się na powierzchni Ziemi.

Przygodowe | science fiction | roguelike | humorystyczne | przygodowe gry akcji

Okładka ToeJam & Earl (PS3)

producent: SEGA

wydawca: SEGA

Strona oficjalna

data premiery gry:

22gru2006

Wii

26sty2011

PC

6lis2012

PS3

7lis2012

X360
Kolekcja gier
Obserwuj grę

ToeJam & Earl to klasyczna gra z gatunku roguelike wydana przez firmę Sega w 1991 roku na konsolę Mega Drive. We wznowionej wersji pozostawiono oryginalną oprawę graficzną znaną z pierwowzoru i wprowadzono jedynie drobne poprawki mające na celu m.in. usprawnienie zabawy w trybie kooperacji.

Dwójka głównych bohaterów to kosmici parający się rapowaniem. Twórcy zdecydowali się na parodię miejskiej subkultury z początku lat 90-tych i w związku z tym ToeJam, trójnożny osobnik o czerwonej skórze, chodzi obwieszony złotymi łańcuchami, a na głowie ma założoną baseballówkę tyłem do przodu. Z kolei Earl to pomarańczowy, zmagający się z nadwagą obcy noszący kolorowe bokserki oraz przeciwsłoneczne okulary. W trakcie lotu w pobliżu Ziemi dwójka bohaterów rozbija się, a ich statek kosmiczny rozpada się na części. Zadaniem gracza jest odnalezienie dziesięciu brakujących elementów i umożliwienie im powrotu na planetę Funkotron.

Akcję obserwujemy w rzucie izometrycznym. W trakcie zabawy przemierzamy zawieszone nad sobą, generowane losowo wyspy. W celu dostania się na wyższy poziom musimy odnaleźć łączącą je windę. Na drodze gracza stają absurdalni przeciwnicy. Wśród nich znajdują się między innymi żarłoczne skrzynki na listy, ogromne chomiki, policyjne kurczaki oraz widmowe furgonetki lodziarzy. Gra jest praktycznie pozbawiona przemocy, a wrogów eliminujemy za pomocą pomidorów.

Dużą rolę odgrywają porozrzucane po okolicy prezenty. Ich zawartość poznajemy dopiero po otwarciu. Początkowo, jak w typowych grach z gatunku roguelike, musimy przekonać się na własnej skórze o skutkach wykorzystania poszczególnych power-upów. Niektóre z nich potrafią nawet uśmiercić postać.

Na miłośników wspólnej zabawy czeka tryb kooperacji dla dwóch graczy na podzielonym ekranie lub przez sieć. Decydując się na ten typ zabawy mamy szansę usłyszeć unikatowe komentarze przekomarzających się bohaterów.

Oprawa graficzna gry ToeJam & Earl nie została zmieniona w porównaniu z pierwowzorem i prezentuje się bardzo archaicznie. Dla podkreślenia sporej dawki humoru i absurdu twórcy wykorzystali lekko pstrokatą kolorystykę oraz niechlujną czcionkę.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / podzielony ekran     Liczba graczy: 1-2  

Gry podobne do ToeJam & Earl

Klasyfikacja PEGI ToeJam & Earl

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Wymagania sprzętowe ToeJam & Earl

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium III 800 MHz
  • 128 MB RAM
  • karta grafiki 32 MB
  • 50 MB HDD
  • Windows XP/Vista/7
PC
Wii
PS3
X360