Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikLogicznePCANDiOS
Okładka Tiles & Tales (PC)
OkładkaTiles & Tales (PC)

Tiles & Tales

Hybryda RPG-a i gry logicznej, w której gracz przemierza fantastyczną krainę i stawia czoła rozmaitym przeciwnikom.

Logiczne | fantasy | zagraj za darmo | elementy RPG | połącz trzy elementy

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Tiles & Tales Premiera

17maj2016

AND iOS

24sty2017

PC

Gry podobne do Tiles & Tales

Ironcast

Rune Masters

Azkend 2: The World Beneath

Tiles & Tales jest hybrydą RPG-a i gry logicznej, opracowaną przez studio Trilith Entertainment. Produkcja trafiła między innymi na platformę PC, AND i iOS, na której jest dystrybuowana w modelu darmowym z mikropłatnościami (free-to-play).

Fabuła

W Tiles & Tales warstwa fabularna nie odgrywa szczególnie ważnej roli. Tytuł przenosi gracza do fantastycznej krainy Zanira, którą przemierza w skórze jednego z czterech bohaterów; do jego dyspozycji oddano: łotrzyka Iguę, rycerza Rumforda, giermka Lilly oraz księcia Garetha. Zadaniem, jakie zostaje postawione przed herosami, jest uratowanie królestwa przed niebezpieczeństwem w postaci złych Norboldów.

Mechanika

Jak nietrudno się domyślić, zabawę w Tiles & Tales na platformie PC, AND i iOS rozpoczynamy od wyboru postaci – każdy z dostępnych herosów może się pochwalić unikalnymi zdolnościami i atakami specjalnymi, jakie wykorzystuje na placu boju. W trakcie rozgrywki ekran zostaje podzielony na dwie części. Podczas gdy na górze obserwujemy protagonistę z perspektywy bocznej, na dole umieszczono dwuwymiarową planszę wypełnioną kolorowymi kwadratami.

Zabawa zasadza się na schemacie przywodzącym na myśl klasyczne pozycje typu match-3przesuwając po planszy fragmenty układanki, łączymy w jednej linii płytki o tej samej barwie, co przekłada się na powodzenie akcji podejmowanych przez protagonistę. Przy pomocy zielonych kwadratów leczymy naszą postać, fioletowe służą do otwierania zamków, natomiast czerwone – do atakowania przeciwników. Pokonanie adwersarza lub otwarcie konkretnej skrzyni wymaga przy tym wykorzystania płytki opisanej wartością wyższą niż liczba punktów życia oponenta czy stopień skomplikowania zamka. W toku przygody przydaje się więc odrobina taktyki – użycie danego fragmentu powoduje, że bezpowrotnie znika on z planszy; kwadraty o potężniejszym efekcie działania warto zatem zachować na przykład na starcie z jednym z mocarnych bossów.

Należy również pamiętać, że ukończenie danego etapu wymaga zdobycia konkretnej liczby niebieskich płytek. Natomiast odrodzenie się po przegranej kosztuje pewną liczbę specjalnych diamentów, jakie zdobywamy w toku przygody lub kupujemy za realną gotówkę; można je też wymienić między innymi na przydatne power-upy.

W grze nie brakuje elementów RPG – postać rozwijamy, awansując na kolejne poziomy doświadczenia i wzmacniając poszczególne umiejętności bojowe; kolekcjonujemy też uzbrojenie (arsenał broni białej obejmuje miecze, młoty i topory, jakie tworzymy, wykorzystując stal pozyskaną w trakcie zabawy), skarby i specjalne nagrody.

Tryby gry

W meandry rozgrywki w Tiles & Tales na platformie PC, AND i iOS wprowadza rozbudowany samouczek. Filarem gry jest tryb nieograniczonej przygody, gdzie stawiamy czoła kolejnym wyzwaniom – jego dopełnieniem są dzienne i tygodniowe misje gwarantujące dostęp do unikalnych nagród. Produkcja wykorzystuje przy tym funkcję cross-save – rozgrywkę rozpoczętą za pośrednictwem Facebooka można kontynuować na różnych urządzeniach.

Kwestie techniczne

Tiles & Tales charakteryzuje się przyjemną dla oka, dwuwymiarową oprawą graficzną, utrzymaną w kreskówkowym stylu – towarzyszy jej wpadający w ucho soundtrack.

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Tiles & Tales: Odpowiednia dla każdego wieku.

Tiles & Tales Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Pentium IV 1 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB GeForce 8800 lub lepsza
  • 100 MB
  • Windows XP
PC
AND
iOS