Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePS4PCXONESwitch
Okładka Thea: The Awakening (PS4)
OkładkaThea: The Awakening (PS4)

Thea: The Awakening

Polska strategia turowa, która łączy elementy survivalu, karcianki i paragrafówki. Trafiamy do mrocznego świata fantasy po apokalipsie, silnie inspirowanego słowiańską mitologią. Jako jedno z ośmiu słowiańskich bóstw roztaczamy opiekę nad małą wioską.

Strategiczne | fantasy | turowe | survival | polskie | indie

Thea: The Awakening Premiera

20lis2015

PC

31maj2017

XONE PS4

1lut2019

Switch

producent: MuHa Games wydawca: MuHa Games Strona oficjalna

Thea: The Awakening to niespotykany miks gatunkowy, który u swojego fundamentu ma strategię turową, lecz zawiera także silne pierwiastki gry survivalowej, karcianej i paragrafowej. Również realia, w których toczy się akcja tej produkcji, są nietypowe – mamy tu mroczny świat fantasy po apokalipsie, czerpiący garściami z mitologii słowiańskiej, jeśli chodzi o klimat, bestiariusz etc. Omawiana gra jest debiutanckim dziełem niezależnego zespołu MuHA Games, który został założony w Oksfordzie, lecz liczną jego część stanowią Polacy (w tym deweloperzy maczający palce przy serii Wiedźmin).

Na początku zabawy wybieramy jedno z ośmiu słowiańskich bóstw o unikalnych zdolnościach, którym pokierujemy. Następnie trafiamy na rozległą, losowo generowaną mapę, na której najważniejszym punktem jest znajdująca się pod naszą pieczą mała wioska, zamieszkana przez garstkę ludzi ocalałych z tajemniczego kataklizmu, jaki nawiedził świat Thea. Każdy człowiek pod naszą kontrolą to indywiduum z unikalnym wyposażeniem oraz zestawem współczynników i zdolności. Istotą rozgrywki jest eksplorowanie magicznej krainy w turach na heksagonalnej mapie, gromadzenie surowców (w tym niezbędnego do przetrwania pożywienia), rozbudowywanie osady, konstruowanie przeróżnych przedmiotów oraz zmaganie się z przeciwnościami losu, które przybierają postać nie tylko potworów czy złych mocy, ale również chorób, pożarów etc.

Gdy wyznaczona przez nas grupka postaci eksploruje świat, natrafiamy na rozmaite miejsca i NPC, z którymi wiąże się wspomniana we wstępie mechanika gry paragrafowej (w sumie ponad 200 losowych spotkań). Oprócz tego musimy liczyć się z proceduralnie generowanymi zdarzeniami, które w dowolnej chwili mogą np. dotknąć naszą wioskę. Każde spotkanie jest reprezentowane przez dość obszerny opis tekstowy, przedstawiający sytuację, w jakiej się znaleźliśmy, oraz kilka reakcji naszej „drużyny” do wyboru. W ten sposób wikłamy się w różne historie, nierzadko wielowątkowe. To one wyznaczają przebieg rozgrywki, więc zabawa za każdym razem wygląda inaczej i może mieć inne zakończenie. Warto w tym miejscu wspomnieć, że Thea: The Awakening nie oferuje klasycznej kampanii fabularnej – każdy „scenariusz” stanowi tutaj pełnoprawną, wielogodzinną przygodę z kompletną fabułą.

Również wymieniona wcześniej mechanika karciana zasługuje na dłuższy opis. Jest ona stosowana do rozstrzygania wszelkich sytuacji spornych – nie tylko tradycyjnie pojmowanych starć z dzikimi bestiami czy bandytami, ale także w sytuacjach takich jak zagrożenie wioski pożarem bądź klątwą, a nawet przy próbach perswazyjnego przekonania kogoś do naszych racji. Podczas „walki” nasze postacie i przeciwności losu są reprezentowane przez karty. Część z nich ma za zadanie zmagać się bezpośrednio „w polu”, podczas gdy reszta pozostaje w obwodzie, wspomagając walczących rozmaitymi mocami i akcjami specjalnymi.

Gra Thea: The Awakening powstała na silniku Unity 5. Większość rozgrywki toczy się w całkiem ładnym, trójwymiarowym środowisku, ale w wielu sytuacjach (zwłaszcza podczas karcianych „starć”) towarzyszą nam estetyczne, dwuwymiarowe rysunki.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 9 / 10 na podstawie 228 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Thea: The Awakening

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra może przestraszyć młodsze dzieci.

Thea: The Awakening Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Dual Core 2.0 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 512 MB GeForce 8800 lub lepsza
 • 1 GB HDD
 • Windows 7
 • Zalecane:
 • Quad Core 2.5 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 460 lub lepsza
 • 1 GB HDD
 • Windows 7
PC
XONE
PS4
Switch