Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka The Last Federation (PC)

The Last Federation PC

Kosmiczna strategia z gatunku 4X, w której wcielając się w ostatniego żyjącego przedstawiciela rasy byłych galaktycznych tyranów, musimy wymazać grzechy przodków i doprowadzić do zawarcia sojuszu, przywracającego porządek we wszechświecie.

Strategiczne | turowe | 4X | kosmiczne | indie

PC Windows
Okładka The Last Federation (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

18kwietnia2014

The Last Federation to reprezentant gatunku kosmicznych strategii typu 4X, w którym, jako ostatni przedstawiciel jednej z ginących ras, musimy stworzyć tytułową federację. Gra łączy w sobie konieczność dbania o zaawansowaną ekonomię z rozgrywanymi w systemie turowym taktycznymi potyczkami. Produkcja została przygotowana przez niezależne studio Arcen Games, znane z takich pozycji, jak Bionic DuesSkyward Collapseczy AI Wars: Fleet Command.

Akcja gry toczy się w targanej konfliktami galaktyce, zamieszkanej przez 8 ras, charakteryzujących się odmiennymi atrybutami i cechami osobowości. Gracz wciela się w ostatniego przedstawiciela ginącej rasy, która niegdyś w bezwzględny sposób władała całym układem. Swą przygodę rozpoczynamy dosyć skromnie, na pokładzie tylko jednego, eksperymentalnego statku, wykradzionego bandzie zbuntowanych robotów. Celem gry jest wymazanie grzechów przodków i przekonanie do siebie minimum dwóch ras, celem zawiązania federacji, która przywróci dawny porządek w galaktyce.

Twórcy dają graczom sporą dowolność w realizacji celu gry. Nasze działania prowadzić możemy bowiem na wiele możliwych sposobów: jawnie bądź w konspiracji, militarnie lub dyplomatycznie. Po zawiązaniu sojuszu możemy dążyć do włączenia doń pozostałych ras, bądź spróbować metodą siłową wymazać je z kart galaktycznej historii. Każda z funkcjonujących w grze nacji prowadzi swoje własne życie, rozbudowując infrastrukturę, tworząc kosmiczne armady czy prowadząc badania naukowe. Istotną rolę w grze pełnią wzajemne stosunki panujące pomiędzy poszczególnymi rasami. Mogą one lubić się bądź nie, współpracować lub dążyć do wzajemnej eliminacji. Ponieważ gracz nie dysponuje możliwością produkowania własnych jednostek, kluczem do sukcesu jest umiejętne wykorzystanie tych zależności i ścisła współpraca z pozyskiwanymi sojusznikami.

Sama rozgrywka toczy się w stosunkowo wolnym tempie i ze względu na duży stopień złożoności przeznaczona jest raczej dla zaawansowanych graczy. Żmudne budowanie relacji z innymi nacjami może być bowiem bardzo łatwo zniweczone przez jedno nieostrożne posunięcie, takie jak np. jednoczesna współpraca z dwoma nienawidzącymi się rasami. Ponadto każda z występujących w grze planet opisana została ogromem rozmaitych parametrów, z których bodaj najważniejsze to ekonomia, zdrowie, środowisko i porządek publiczny. Rolą gracza jest sprawowanie nad nimi ustawicznej kontroli i dbanie o to, by poziom poszczególnych wskaźników nie spadł poniżej pułapu, z którego nie da się już podźwignąć. Dodatkowym utrudnieniem są stosunkowo częste zdarzenia losowe, takie jak kryzysy, strajki czy boom demograficzny. Potrafią one spowolnić tempo rozwoju poszczególnych gałęzi gospodarki na długie lata, co w sprytny sposób potrafi wykorzystać AI naszych przeciwników.

Pod względem technicznym The Last Federation wykorzystuje autorski silnik graficzny, kompatybilny zarówno z systemami Windows oraz Linux, jak i komputerami Mac. Oprawa wizualna stoi na wysokim poziomie, zaś interfejs – przy całej złożoności gry – jest wyjątkowo przyjazny i intuicyjny. W trakcie zabawy możemy też posłuchać profesjonalnej ścieżki dźwiękowej, stworzonej przez stałego współpracownika Arcen Games, peruwiańskiego kompozytora Pablo Vegę.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 9,2 / 10 na podstawie 36 głosów czytelników.

Gry podobne do The Last Federation

Wymagania wiekowe The Last Federation

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe The Last Federation

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core 2 Duo 2.2 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 256 MB (GeForce 7600 GT lub lepsza)
  • 900 MB HDD
  • Windows XP(SP2)