Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCPS4XONE
Okładka The Escapists: The Walking Dead (PC)

The Escapists: The Walking Dead

Spin-offowa odsłona oryginalnej produkcji The Escapists, stworzona przez wydawców pierwowzoru ze studia Team 17.

Przygodowe | zombie | komiksy | 2D | survival | top-down | crafting | przygodowe gry akcji

Okładka The Escapists: The Walking Dead (PC)

producent: Team17

wydawca: Team17

Strona oficjalna

data premiery gry:

30wrz2015

PC XONE

16lut2016

PS4

The Escapists: The Walking Dead jest swego rodzaju spin-offem gry The Escapists – wydanego na PC w lutym 2015 roku symulatora ucieczek z więzienia w pixel-artowej stylistyce 2D i z widokiem top-down. Choć nowa produkcja korzysta z bardzo podobnych mechanizmów rozgrywki, tym razem nie wcielamy się w skazańca, a w dodatku akcja toczy się w świecie po apokalipsie zombie znanym z tytułowych komiksów Roberta Kirkmana (w Polsce występujących pod tytułem Żywe trupy). W odróżnieniu od pierwowzoru, omawianej produkcji nie przygotowało niezależne studio Mouldy Toof, lecz firma Team17, wsławiona opracowaniem serii Worms.

W The Escapists: The Walking Dead wcielamy się w bohatera komiksowego pierwowzoru – policjanta Ricka Grimesa. Wydarzenia ukazane w grze i ich chronologia są z grubsza zgodne z oryginalną historią. Zaczynamy w opustoszałym szpitalu, gdzie Rick wybudza się z długiej śpiączki (w którą zapadł na skutek rany postrzałowej w ostatniej akcji), by odkryć, że Stany Zjednoczone zmieniły się nie do poznania na skutek epidemii zombie. W kolejnych etapach zwiedzamy inne miejsca znane z kart komiksu, a także spotykamy postacie wymyślone przez Roberta Kirkmana, które przyłączają się do naszego bohatera.

Jak wspomniano, mechanizmy rozgrywki pozostały z grubsza niezmienione względem wcześniejszej gry. Ponownie bardzo istotną rolę odgrywa zaglądanie we wszystkie zakamarki i zbieranie rozmaitych, z pozoru nieprzydatnych przedmiotów, by łączyć je w użyteczne narzędzia. Konfrontacja z przeciwnikami w dalszym ciągu nie jest zalecanym sposobem rozwiązywania problemów (jej unikanie ułatwia np. możliwość przekradania się szybami wentylacyjnymi), ale w razie, gdyby skończyły się inne opcje, nie pozostajemy bezbronni. W The Escapists: The Walking Dead trafiamy na więcej broni, a ponadto gra otrzymała zmodernizowany system walki, pozwalający nieco skuteczniej radzić sobie z wrogami.

Kolejną innowację stanowi fakt, że za bohaterem podąża grupa ocalałych ludzi, trzeba więc dbać o bezpieczeństwo nie tylko własne, ale również swoich kompanów. Ponadto postacie te są źródłem znanych z The Escapists małych codziennych zadań – gracz przyjmuje je w kryjówce odwiedzanej między misjami. Ich wykonywanie przydaje się choćby do utrzymywania odpowiednio wysokich morale w zespole.

Oprawę graficzną utrzymano w identycznym stylu jak w pierwszym The Escapists – wydarzenia nadal obserwujemy z kamery zawieszonej wysoko nad głową postaci (widok top-down), a szata graficzna przypomina klasyczne, 8-bitowe produkcje.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 6,8 / 10 na podstawie 29 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: / 10 na podstawie 6 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 44,90 PLN

Gry podobne do The Escapists: The Walking Dead

Klasyfikacja PEGI The Escapists: The Walking Dead

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe The Escapists: The Walking Dead

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Dual Core 2.5 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB GeForce 8800/Radeon HD 4800 lub lepsza
  • 1 GB HDD
  • Windows Vista
The Escapists: The Walking Dead zadebiutuje 30 września na PC i Xboksie One
The Escapists: The Walking Dead zadebiutuje 30 września na PC i Xboksie One

wiadomość25 września 2015

Firma Team17 zapowiedziała, że The Escapists: The Walking Dead, połączenie gry The Escapists z komiksowym uniwersum The Walking Dead, trafi 30 września na PC oraz Xboksa One. Podano także ceny obu wersji.

The Escapists: The Walking Dead – zombie w spin-offie gry o więziennych ucieczkach
The Escapists: The Walking Dead – zombie w spin-offie gry o więziennych ucieczkach

wiadomość8 lipca 2015

Firma Team17 zapowiedziała The Escapists: The Walking Dead – spin-off wydanej w lutym gry polegającej na planowaniu i realizowaniu ucieczek z więzień. W nowej wersji gracze wykorzystają te same mechanizmy rozgrywki do przetrwania w komiksowym świecie po apokalipsie zombie. Tytuł powstaje z myślą o pecetach i Xboksie One.

PC
XONE
PS4