Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPC
Okładka The Chaos Engine (PC)
OkładkaThe Chaos Engine (PC)

The Chaos Engine PC

Remake osadzonej w steampunkowym klimacie, kultowej dwuwymiarowej strzelaniny z 1993 r.

Akcji | steampunk | 2D | top-down | shoot 'em up | kooperacja

The Chaos Engine Premiera PC

29sierpnia2013

producent: Abstraction Games wydawca: Devolver Digital Strona oficjalna

Polskie napisyPolskie napisyAngielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Remake osadzonej w steampunkowym klimacie, kultowej dwuwymiarowej strzelaniny z widokiem z góry, wydanej w 1993 r. na szereg platform sprzętowych m.in. Amigę, Atari ST oraz komputery klasy PC. Wbrew panującym trendom na tworzenie wersji HD, bądź zupełnie nowych gier na bazie klasycznych pomysłów - twórcy remake’u postanowili stworzyć tytuł możliwie jak najwierniejszy oryginałowi. Nad całym projektem czuwał Mike Montgomery, założyciel studia The Bitmap Brothers, które odpowiada za pierwotną wersję gry.

Fabuła przenosi nas do wiktoriańskiej Anglii XIX wieku, gdzie podczas jednego ze swoich eksperymentów utknął podróżujący w czasie naukowiec z przyszłości. Korzystając z jego wiedzy, kierujący Towarzystwem Królewskim Baron Fortesque, skonstruował prymitywną machinę czasu. Jednak maszyna nieoczekiwanie zyskała ogromną moc i zwróciła się przeciwko swemu stwórcy. Ziemia została spowita chmurą chaosu, a ludzie i zwierzęta zmienili się w wygłodniałe bestie. Jako jeden z sześciu śmiałków musimy stawić czoła okrutnej machinie chaosu – Ci bowiem, którym starczy sił i odwagi by sprostać zadaniu, z całą pewnością przejdą do historii.

Podczas gry wybieramy jednego z dostępnych najemników i w pojedynkę, bądź w kooperacji z innym graczem wyruszamy na misję. Każdy ze śmiałków cechuje się innymi zdolnościami oraz dysponuje odmienną bronią specjalną. Dzięki zdobywanym na bieżąco funduszom będziemy mieli możliwość podnoszenia kwalifikacji naszych bohaterów. Aby wziąć udział w ostatecznej bitwie, musimy pokonać szesnaście dynamicznych etapów, umiejscowionych w czterech zróżnicowanych graficznie światach. Rozgrywka sprowadza się do odnajdywania i aktywowania specjalnych obelisków, które doprowadzą nas do ukrytego na mapie przejścia. Po drodze zmuszeni będziemy oczywiście do eliminacji zastępów wrogów i rozmaitych pułapek.

W nowej wersji gry odtworzono niemal piksel po pikselu oryginalną oprawę The Chaos Engine z 1993 r. Za wzór posłużyła twórcom wersja gry wydana na komputery Commodore Amiga – to one bowiem w owym czasie przewyższały pecety pod względem jakości i szczegółowości grafiki. Wśród wprowadzonych w remake’u nowości należy wyliczyć możliwość poruszania się w 16 kierunkach (a nie w 8 jak w oryginale), punkty kontrolne podczas misji oraz możliwość zapisu stanu gry po jej zakończeniu. Dodano również szereg nowoczesnych efektów graficznych, jak rozmywanie i wygładzanie pikseli. Zwolennicy zabawy w stylu retro otrzymali jednak w prezencie opcję wyłączenia wszystkich wspomnianych usprawnień.

Nowy The Chaos Engine pozwala na grę w trybie kooperacji przez internet. Twórcy zadbali o internetową tablicę wyników oraz system osiągnięć. Przewidziano też wsparcie dla nowych etapów, tworzonych przez społeczność graczy.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: 1 - 2  

Oczekiwania czytelników: 7.1 / 10 na podstawie 4 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe The Chaos Engine: Odpowiednia dla każdego wieku.

The Chaos Engine Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Quad Core i5 3.0 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB (GeForce 9800 GTX lub lepsza)
  • 400 MB HDD
  • Windows XP(SP3)/Vista/7
  • łącze internetowe