Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePS5PS4PCSwitch
Okładka The 7th Guest: 25th Anniversary Edition (PC)
OkładkaThe 7th Guest: 25th Anniversary Edition (PC)

The 7th Guest: 25th Anniversary Edition

Odświeżona wersja znanej gry przygodowej z lat 90., stworzonej przez amerykańskie studio Trilobyte. Produkcja należy do gatunku horrorów – przedstawiona w niej opowieść rozgrywa się w mrocznej posiadłości niejakiego Henry’ego Staufa.

Przygodowe | FPP | point-and-click | horror | elementy logiczne | reedycje/remastery/remaki

The 7th Guest: 25th Anniversary Edition Premiera

2kwi2019

PC

6kwi2023

Switch

10lip2024

PS4 PS5

producent: MojoTouch wydawca: MojoTouch

Gry podobne do The 7th Guest: 25th Anniversary Edition

Myst (1995)

Phantasmagoria

Sanitarium

The 7th Guest: 25th Anniversary Edition to kolejny remaster znanej gry przygodowej autorstwa amerykańskiego studia Trilobyte, której premiera miała miejsce w 1993 roku. Co ciekawe, wspomniany tytuł był jednym z pierwszych, które zostały wydane na płytach CD, a jego olbrzymia popularność prawdopodobnie przyczyniła się do popularyzacji odtwarzaczy. Odświeżona wersja charakteryzuje się lepszą oprawą graficzną i muzyką oraz licznymi poprawkami sterowania. Za jej stworzenie i wydanie odpowiada firma MojoTouch.

Fabuła

Fabuła The 7th Guest: 25th Anniversary Edition nie została zmieniona względem oryginału. Opowieść koncentruje się na postaci Henry’ego Staufa, bezdomnego złodziejaszka i bandyty. Po tajemniczej wizji zesłanej na niego we śnie Henry zdecydował się zaprojektować kolekcję pięknych lalek; przyniosły mu one wielkie bogactwo i pozwoliły zmienić życie. Niestety, szybko okazało się, że wszystko ma swoją cenę – dzieci, które otrzymały jedną z lalek zaczęły cierpieć na nieznaną i nieuleczalną chorobę. Po tym wydarzeniu Stauf zaniechał dalszej produkcji zabawek, zaszył się w swojej posiadłości i przez bardzo długi czas nie dawał znaku życia. Gracz wciela się w cierpiącego na amnezję człowieka, który trafia do domu Staufa i stara się rozwikłać zagadkę powiązaną z jego osobą.

Mechanika

W The 7th Guest: 25th Anniversary Edition gracz obserwuje akcję z perspektywy pierwszej osoby. Rozgrywka przypomina to, co znamy np. z serii Myst. Zabawa skupia się na zwiedzaniu kolejnych pomieszczeń (łącznie kilkadziesiąt odmiennych lokacji) i klikaniu myszą w odpowiednich miejscach na ekranie, a także rozwiązywaniu zagadek logicznych o zróżnicowanym poziomie trudności (w grze znajdziemy też bibliotekę pełną różnorakich wskazówek). Naszym głównym zadaniem jest poznanie ponurej historii.

Odświeżona wersja oferuje nowy interfejs użytkownika, który został zaprojektowany praktycznie od zera i pozwala m.in. na podświetlanie ważnych obiektów na ekranie. Otrzymujemy także nową mapę ułatwiającą poruszanie się po posiadłości, możliwość pomijania dowolnej sceny (dzięki czemu nie musimy oglądać ich ponownie, gdy gramy drugi lub trzeci raz), nowe menu zapisu i odczytu gry oraz szereg skrótów klawiszowych.

Dodatkowo, w The 7th Guest: 25th Anniversary Edition znajdziemy kilkanaście scen, które zostały wykasowane z oryginalnej wersji gry.

Tryby gry

W The 7th Guest: 25th Anniversary Edition możemy grać wyłącznie samotnie.

Kwestie techniczne

The 7th Guest: 25th Anniversary Edition oferuje charakterystyczną oprawę graficzną, na którą składają się przede wszystkim ilustracje oraz filmy. Produkcja jest dwuwymiarowa, choć często stara się tworzyć wrażenie trójwymiarowości. Tytuł obsługuje wyższe rozdzielczości od oryginalnej wersji (ilustracje są odpowiednio skalowane) i ścieżkę dźwiękową w lepszej jakości (wzbogaconą o dodatkowe elementy). Warto odnotować, że także mamy możliwość grania w oryginalnej oprawie.

Kupując grę, otrzymujemy również wersje klasyczną, materiał „Making of”, powieść i scenariusz The 7th Guest, dodatkowe materiały (The Stauf Files) i ścieżkę dźwiękową.

Ostatnia modyfikacja 3 kwietnia 2023

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 8,7 / 10 na podstawie 32 głosów czytelników.

The 7th Guest: 25th Anniversary Edition cena w dniu premiery: 35,99 PLN

Wymagania wiekowe The 7th Guest: 25th Anniversary Edition: 16+

The 7th Guest: 25th Anniversary Edition Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Dual Core 1.8 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki Intel HD lub lepsza
  • 2 GB HDD
  • Windows 7/8/10
PC
Switch
PS4
PS5