Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiXONEPS4PC
Okładka Tempest 4000 (XONE)
OkładkaTempest 4000 (XONE)

Tempest 4000

Kolejna odsłona klasycznego cyklu tzw. tunelowych strzelanek w realiach science fiction. Za stworzenie tytułu odpowiedzialne jest studio Llamasoft pod wodzą Jeffa Mintera, który w 1994 roku przygotował także remake oryginalnego automatowego Tempesta na konsolę Atari Jaguar.

Akcji | science fiction | 2D | shoot 'em up | strzelanki

Tempest 4000 Premiera

17lip2018

PC PS4 XONE

Gry podobne do Tempest 4000

Sky Force Anniversary

Last Encounter

Project Root

Tempest 4000 jest zręcznościówką z gatunku tunelowych shoot ‘em up. Za produkcję odpowiedzialny jest Jeff Minter, który w 1994 roku stworzył remake oryginalnej automatowej gry Tempest, czyli Tempest 2000 na konsolę Atari Jaguar. Po uprzednich problemach prawniczych między firmą Atari i założoną przez Mintera Llamasoft podmioty postanowiły zakopać topór wojenny i stworzyć kolejną grę z klasycznego cyklu wspólnymi siłami.

Mechanika

Rozgrywka, podobnie jak w poprzednich tytułach, sprowadza się do kierowania szponiastym statkiem, który porusza się po tunelowej planszy przypominającej nieco pajęczynę. Zabawa polega na szybkiej eliminacji pojawiających się przeciwników, zbieraniu kolejnych broni i power-upów, unikaniu wrogich kul i pomnażaniu punktów w celu osiągnięcia jak najwyższego wyniku końcowego. Jeśli dobrze nam idzie, szybko przenosimy się na kolejne poziomy, które zaczynają wprowadzać inne „pajęczyny”, bardziej wymagających przeciwników i stopniowo przyśpieszają rozgrywkę. Zabawa kończy się wraz z utratą ostatniego życia, trzeba więc uważać – każda chwila nieuwagi oznacza tu bowiem śmierć w spektakularnym wybuchu.

Tryby gry

Gra zapewnia parę trybów rozgrywki. Standard pozwala na zmierzenie się z rosnącym poziomem trudności na 100 przygotowanych przez deweloperów planszach, zapewniając jednocześnie możliwość kontynuowania rozgrywki od miejsca, w którym skończyły nam się życia. Tryb Pure wymaga rozpoczęcia każdej partii od poziomu pierwszego, a najtrudniejszy z nich – Endurance – nie zapewnia dodatkowych żyć i rund bonusowych.

Kwestie techniczne

Choć tytuł wiernie zachowuje schemat rozgrywki poprzednich produkcji, jednocześnie wykorzystuje najnowszą technologię tworzenia gier wideo. Znowu postawiono na grafikę przypominającą stare technologie wektorowe i psychodelicznie kolorową szatę graficzną. Gra została stworzona z myślą o rozdzielczościach 4K, a oko cieszą imponujące efekty cząstek. Muzyka, choć inspirowania utworami techno z lat 90-tych, na szczęście skomponowana została we współczesnych bitrate’ach.

Pozostałe informacje

Gra została oficjalnie zapowiedziana podczas targów gamescom 2017.

Tryb gry: single player  

Klasyfikacja PEGI Tempest 4000

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Tempest 4000 Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i3-2120 3.3 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki Intel HD 4600 lub lepsza
  • 2 GB HDD
  • Windows 7 SP1/8.1/10 64-bit
PC
PS4
XONE