Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSymulacjePC
Okładka Task Force 1942: Surface Naval Action in the South Pacific (PC)
OkładkaTask Force 1942: Surface Naval Action in the South Pacific (PC)

Task Force 1942: Surface Naval Action in the South Pacific PC

Hybryda gry strategicznej i symulatora okrętów wojennych, opracowana przez firmę Microprose. Gracz bierze udział w wydarzeniach, jakie rozgrywały się na Pacyfiku w tytułowym roku 1942 – zadaniem czekającym na wykonanie jest przejęcie kontroli nad Guadalcanal.

Symulacje | II wojna światowa | wojenne | statki

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Task Force 1942: Surface Naval Action in the South Pacific Premiera PC

1stycznia1992

producent: MicroProse wydawca: MicroProse

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gry podobne do Task Force 1942: Surface Naval Action in the South Pacific

Silent Hunter II: Symulator u-boota z II wojny światowej

Silent Service II

Command: Aces of the Deep

Task Force 1942: Surface Naval Action in the South Pacific jest hybrydą gry strategicznej i symulatora okrętów wojennych, opracowaną przez firmę Microprose. Produkcja zadebiutowała w 1992 roku na platformie PC.

Fabuła

Akcja Task Force 1942: Surface Naval Action in the South Pacific toczy się w tytułowym 1942 roku. Gra opowiada o rzeczywistych wydarzeniach – walki o Guadalcanal stanowiły początek amerykańskiej kontrofensywy lądowej w wojnie z Japonią, a także były pierwszym udanym desantem wojsk amerykańskich w trakcie II wojny światowej.

W opisywanej pozycji w nasze ręce oddano flotę amerykańską (United States Navy), nowozelandzką (New Zealand Navy), australijską (Royal Australian Navy) oraz japońską (Imperial Japanese Navy).

Mechanika

W Task Force 1942: Surface Naval Action in the South Pacific gracz wciela się w admirała floty, a zadaniem, jakie zostaje przed nim postawione, jest zrobienie wszystkiego, co w jego mocy, by walczące po jego stronie wojska lądowe przejęły kontrolę nad wyspą Guadalcanal. W tym celu musi zadbać o zaopatrzenie dla żołnierzy i stały dopływ posiłków, a także dołożyć wszelkich starań, by to samo nie udało się nieprzyjaciołom.

Rozgrywka opiera się na dwóch filarach – strategicznym i symulacyjnym. W pierwszym z nich otrzymujemy dostęp do mapy umożliwiającej rozeznanie się w sytuacji panującej na morzu – to właśnie z jej poziomu wysyłamy na zwiad samoloty, dokonujemy bombardowań, konstruujemy floty czy choćby decydujemy o desantach. Pod naszym dowództwem znajdują się zarówno jednostki latające, umożliwiające szybki rekonesans, jak i konwoje z zaopatrzeniem oraz floty niszczycieli, pancerników i krążowników.

Niemniej, nasza rola bynajmniej nie ogranicza się do wydawania rozkazów – kiedy dochodzi do spotkania z flotą wroga, przenosimy się na pokład wybranego statku i bierzemy bezpośredni udział w potyczkach rozgrywanych w czasie rzeczywistym w trójwymiarowym środowisku. Nieodzownym wsparciem służą wówczas samoloty, wśród których pojawiają się myśliwce, bombowce oraz samoloty torpedowe.

Tryby gry

Task Force 1942: Surface Naval Action in the South Pacific na platformie PC oferuje trzy warianty rozgrywki. Oprócz kampanii dla pojedynczego gracza, w grze pojawiają się historyczne bitwy, którym towarzyszą starcia opracowane przy użyciu zintegrowanego edytora.

Kwestie techniczne

Z uwagi na fakt, że mamy do czynienia z tytułem z 1992 roku, oprawa graficzna nie robi już dzisiaj większego wrażenia. W dniu premiery sfera wizualna Task Force 1942: Surface Naval Action in the South Pacific prezentowała jednak wysoki poziom wykonania – zachwycały przede wszystkim dopracowane z dbałością o detale modele poszczególnych okrętów (takie jak choćby Yamato oraz Iowa), a uwagę zwracały również zaawansowane efekty towarzyszące nocnej wymianie ognia. Niewątpliwie mocną stroną opisywanej pozycji jest wysoki stopień realizmu, co jest zasługą konsultacji, jakie autorzy odbyli z wiceadmirałem Williamem Mackem.

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Task Force 1942: Surface Naval Action in the South Pacific: Odpowiednia dla każdego wieku.