Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPS3PS1PSVANDPSP
Okładka Syphon Filter (PS3)
OkładkaSyphon Filter (PS3)

Syphon Filter

Trójwymiarowa trzecioosobowa gra akcji z elementami skradanki osadzona w realiach political fiction. Opowiadający o losach świetnie wyszkolonego agenta Gabe’a Logana tytuł zapoczątkował jedną ze słynniejszych serii wydawanych na PlayStation 1.

Akcji | TPP | szpiegowskie | reedycje/remastery/remaki | PSOne Classics

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Syphon Filter Premiera

11lut1999

PS1

3maj2007

PS3 PSP

25mar2011

AND

28sie2012

PSV

Wyprodukowana przez studio Eidetic, założone przez Marca Blanka – jednego ze współtwórców kultowej tekstowej przygodówki Zork z 1977 roku, Syphon Filter łączy w sobie elementy gry akcji i skradanki. Trójwymiarowa produkcja utrzymana jest w szpiegowskiej stylistyce i pozwala wcielić się w członka wywiadu, który próbuje powstrzymać plany terrorystów.

Fabuła

Koniec XX wieku. Agenci Gabe Logan i Lian Xing tropią groźnego terrorystę, Ericha Rhoemera, który odpowiada za szereg ataków bronią biologiczną na całym świecie. Zdobyte przez wywiad informacje wskazują, że prowadzi on doświadczenia nad niezwykle niebezpiecznym wirusem zwanym Syphon Filter, która zagraża bezpieczeństwu całego świata. Wkrótce dochodzi do zamachu na Waszyngton. Agentom udaje się zapobiec tragedii i uratować życie milionów ludzi. Chcąc nie dopuścić do kolejnych ataków, muszą działać szybko i precyzyjnie. W poszukiwaniu złoczyńcy Logan trafiają m.in. do tajnych laboratoriów badawczych firmy Pharcom w Kazachstanie oraz do siedziby terrorysty na Ukrainie.

Mechanika

Syphon Filter to gra akcji z widokiem z perspektywy trzeciej osoby. Mechanika rozgrywki łączy cechy klasycznego reprezentanta gatunku z elementami skradanki, czerpiąc inspiracje z takich tytułów jak Metal Gear Solid, Tenchu, a nawet Tomb Raider. W trakcie trzynastu kolejnych misji agent Logan musi sprostać szeregowi wyzwań, rozwiązując zagadki logiczne i stawiając czoła przeważającym siłom wroga. Produkcja premiuje ostrożne działania i zachęca do cichego eliminowania wrogów. Gdy jednak dojdzie do wykrycia, Logan może bronić się za pomocą oddanego mu dyspozycji sporego arsenału, w którym obok pistoletów, karabinów, granatników czy snajperek znalazły się też granaty i bardzo skuteczny paralizator.

Istotną rolę w grze pełni specjalny wskaźnik w rogu ekranu, informujący o ryzyku zostania wykrytym i zlikwidowanym. Autorzy wykorzystali ten pomysł także w drugą stronę – gracz może korzystać z niego, by odpowiednio zaplanować moment ataku na niczego nie spodziewających się terrorystów. Główny bohater może również używać radaru, który informuje go o położeniu wrogów, jednostek sojuszniczych, a także przydatnych przedmiotów czy wyznaczonych celów.

Kwestie techniczne

Syphon Filter to trójwymiarowa gra akcji utrzymana w szpiegowskich klimatach, bliska gatunkowi political fiction. Tytuł wyróżnia wysoki poziom trudności i spora brutalność, więc nie nadaje się on dla młodszych i mniej doświadczonych graczy. W obsadzie dubbingującej znalazły się takie nazwiska, jak John Chacon i Zoe Galvez.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 6,5 / 10 na podstawie 31 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Syphon Filter: 18+

Syphon Filter Wymagania sprzętowe

Sony PlayStation 3

PlayStation 3

  • Wykorzystuje:
  • PlayStation Network
PlayStation Portable

PlayStation Portable

  • Wykorzystuje:
  • PlayStation Network
PlayStation Vita

PlayStation Vita

  • Wykorzystuje:
  • PlayStation Network
Android

Android

  • Wymagania sprzętowe:
  • Xperia Play
PS3
PSP
PSV
AND
PS1