Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiWii
Okładka Super Paper Mario (Wii)

Super Paper Mario Wii

Super Paper Mario to kolejna hybryda platformówki i elementów gatunku cRPG, przedstawiająca perypetie najbardziej znanego elektroniczno-rozrywkowego hydraulika.

Akcji | TPP | fantasy | platformówki | platformówki 3D | Mario | tytuły ekskluzywne Nintendo

Nintendo Wii
Okładka Super Paper Mario (Wii)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji Wii:

9kwietnia2007

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Super Paper Mario to kolejna hybryda platformówki i elementów gatunku cRPG, przedstawiająca perypetie najbardziej znanego elektroniczno-rozrywkowego hydraulika. Stanowi ona swoistą kontynuację przygód z Nintendo 64 i GameCube. Początkowo niniejszy tytuł zapowiedziany został dla tej ostatniej konsoli, aczkolwiek prace przeniesiono do świata Wii. Developerzy ponownie połączyli rozgrywkę dwuwymiarową i przestrzenną (do tego środowiska wkraczamy chociażby w celu odnalezienia ścieżki czy ominięcia przeciwników). Co więcej, wizerunki bohaterów zostały wystylizowane na papierowe wycinanki.

Wszystko zaczyna się w pewne leniwe popołudnie – Mario i Luigi wypoczywają, gdy niespodziewanie dowiadują się o zniknięciu Księżniczki Brzoskwinki. Bez zastanowienia kierują się do zamku Bowsera, lecz nowina zaskakuje go tak samo, jak braci. Nagle ni stąd, ni zowąd pojawia się dziwny nieznajomy w cylindrze, który uprowadza wszystkich z wyjątkiem tytułowego bohatera. Ku wielkiemu zaskoczeniu, tajemniczy jegomość pragnie doprowadzić do ślubu przyjaciółki hydraulików z ich odwiecznym wrogiem. Ma to pozwolić na stworzenie niewyobrażalnie potężnych sił zła. Jak to w takich historiach bywa, jedynie Mario jest w stanie uwolnić porwanych i ocalić świat przed zagładą.

Zabawa składa się z ośmiu rozbudowanych leveli, mieszczących się w oddzielnych wirtualnych wymiarach. W momencie, gdy protagonista odnajduje uprowadzonych, użytkownik automatycznie otrzymuje kontrolę nad Księżniczką i jej niedoszłym mężem. Przełączanie pomiędzy trzema postaciami zdecydowanie ułatwia ucieczkę przed szaleńcem, gdyż każda z nich posiada unikalne zdolności. Brzoskwinka potrafi skakać wyżej niż towarzyszący jej panowie, natomiast Bowser dysponuje potężną bronią (zianie ogniem).

Rozgrywka swoim stylem przypomina nieco Super Mario Bros. Bohaterowie (poza chwilami spędzonymi w przestrzennym środowisku) przemieszczają się jedynie w lewą bądź prawą stronę. W tym celu wymagane jest odchylenie w odpowiednim kierunku Wii-pilota połączonego z Nunchukiem. Ponadto kontrolerem wykonywać należy szereg innych czynności – potrząsanie nim spowoduje uderzenie pięścią w miejsca ukrycia power-upów i gadżetów zasilających konto punktów.

Nieodłączny element cyklu o dzielnym hydrauliku stanowi zbieranie przeróżnych elementów. Niniejsza pozycja nie wyłamuje się z tego zwyczaju, jednak wprowadza delikatne zmiany. Tym razem muchomorki nie odpowiadają za wzrost protagonisty (funkcję tę przejęły gwiazdki), lecz podnoszą jego wskaźnik energii. Czerwone kwiaty powodują, że biega się szybciej, natomiast ich niebieskie odpowiedniki spowalniają poruszanie się.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,3 / 10 na podstawie 124 głosów czytelników.

Znamy datę europejskiej premiery Super Paper Mario
Znamy datę europejskiej premiery Super Paper Mario

wiadomość31 lipca 2007

Jeśli zapomnieliście już o czasach, gdy gracze na Starym Kontynencie musieli czekać długie miesiące na wersje PAL tytułów, które dawno miały swoją premierę w USA, Nintendo przypomni Wam co nieco wraz z Super Paper Mario. Europa dostanie ten tytuł niemal pół roku po Stanach Zjednoczonych.

Paper Mario w ofercie Virtual Console?
Paper Mario w ofercie Virtual Console?

wiadomość21 maja 2007

Być może już wkrótce mieszkańcy Stanów Zjednoczonych będą mogli przypomnieć sobie grę Paper Mario, opublikowaną na rynku elektronicznej rozrywki ponad siedem lat temu. Produkt ten prawdopodobnie poszerzy ofertę usługi Virtual Console, dostępnej dla użytkowników konsoli Nintendo Wii.

Nintendo ujawnia dokładny termin debiutu gry Super Paper Mario
Nintendo ujawnia dokładny termin debiutu gry Super Paper Mario

wiadomość13 lutego 2007

Do niedawna entuzjaści GameCube mieli jeszcze nadzieję, że ich pogrążająca się w otchłani zapomnienia konsola otrzyma jeszcze jedną mocną grę – hybrydę platformówki i elementów gatunku cRPG, zatytułowaną Super Paper Mario i stanowiącą kontynuację hitu z platformy Nintendo 64. Niestety ostatecznie zdecydowano o przeniesieniu tego tytułu do świata Wii. Właśnie poznaliśmy dokładny termin premiery.

Super Paper Mario na GameCube’a oficjalnie anulowany
Super Paper Mario na GameCube’a oficjalnie anulowany

wiadomość25 stycznia 2007

We wrześniu ubiegłego roku świat obiegła wiadomość, że Nintendo najprawdopodobniej wycofa się z tworzenia gry RPG Super Paper Mario w wersji na GameCube’a i skupi się na wspieraniu tegoż projektu w edycji dedykowanej swemu next-genowi, Wii. Dzisiaj amerykański oddział wielkiego „N” potwierdził wreszcie tę informację.

Super Paper Mario już wkrótce na konsolę Wii
Super Paper Mario już wkrótce na konsolę Wii

wiadomość23 stycznia 2007

Podczas ostatnich targów E3 zaprezentowano grę Super Paper Mario – niezwykle stylową i kolorową platformówkę z niecodzienną, „papierową” grafiką, która cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Tytuł ten z początku tworzony był z myślą o konsoli GameCube, lecz właśnie okazało się, że pojawi się na konsoli Wii.