Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPS4PCXONE
Okładka Subterrain (PS4)

Subterrain

Gra survivalowa, w której trafiamy do miasta ulokowanego pod powierzchnią Marsa, opanowanego przez krwiożercze mutanty. Zadaniem gracza jest odkrycie tajemnicy stojącej za wydarzeniami, jakie miały tu miejsce w przeszłości, a także znalezienie drogi ucieczki.

Akcji | science fiction | 2D | survival | top-down | indie | crafting

Okładka Subterrain (PS4)

producent: PixelLore

wydawca: PixelLore

Strona oficjalna

data premiery gry:

21sty2016

PC

27sty2017

PS4 XONE

Subterrain jest grą surivalową, za której opracowanie odpowiada niezależne studio PixelLore. Produkcja zadebiutowała na komputerach osobistych, a z czasem doczekała się konsolowego portu.

Fabuła

Akcja wydanego na platformę PC, PS4 i XONE Subterrain toczy się na Marsie, a dokładnie – pod jego powierzchnią, w mieście znanym jako MARS MPO. Jego budowy podjął się Jeff Murray zamierzający uchronić przed śmiertelnym promieniowaniem kolonizatorów, którzy przybyli na miejsce w 2050 roku. Główny bohater gry, czyli Albert West, to lekarz pracujący w tym miejscu nad szczepionką na chorobę Alzheimera. Gdy w jego laboratorium zdarzył się wypadek, został on oskarżony o popełnienie morderstwa, przez co trafił do więzienia.

Właściwa akcja gry rozpoczyna się po roku od momentu zapadnięcia wyroku – kiedy strażnicy więzienni znikają w tajemniczych okolicznościach, dr West podejmuje się próby rozwikłania tej zagadki. Szybko wychodzi jednak na jaw, że kolonia została opanowana przez tajemniczą chorobę przemieniającą w ludzi w krwiożercze mutanty. Herosowi nie pozostaje więc nic innego, jak znaleźć sposób na powstrzymanie zarazy.

Mechanika

Wydarzenia, w jakich bierzemy udział w Subterrain, obserwujemy z kamery zawieszonej nad głową postaci (perspektywa top-down). Z uwagi na fakt, że wiele wskazuje na to, iż prowadzony przez nas bohater jest jedynym ocalałym mieszkańcem miasta Mars MPO, nadrzędnym elementem rozgrywki jest walka o przetrwanie. Protagonista musi nie tylko dbać o dostarczanie organizmowi paliwa w postaci pożywienia i wody, lecz także na bieżąco monitorować poziom tlenu i temperaturę ciała. Oprócz tego zmagania komplikuje możliwość doznania przez niego urazów pokroju złamań czy mniej lub bardziej dotkliwych ran, których negatywne efekty można zneutralizować, wykorzystując zdobywane medykamenty. Do tego wszystkiego dochodzi konieczność dbania o reaktor zapewniający zasilanie systemom podtrzymywania życia; jest to o tyle istotne, że śmierć ma tutaj charakter permanentny.

Istotną rolę w opisywanej produkcji odgrywa eksploracja – poszczególne lokacje są generowane proceduralnie, dzięki czemu gra może się pochwalić wysokim replayability; odwiedzając Mars MPO po raz kolejny gracze muszą się liczyć z koniecznością stawienia czoła odmiennym wyzwaniom. Z uwagi na fakt, że w momencie rozpoczęcia przygody cała placówka staje przed nami otworem, rozgrywka ma nieliniowy przebieg – kolejne elementy fabularnej układanki są dostarczane poprzez odnajdywane po drodze dzienniki, notatki i inne wskazówki rzucające światło na wydarzenia, jakie miały tu miejsce w trakcie pobytu Westa w więzieniu. Nierzadko przychodzi nam także rozwiązywać zagadki środowiskowe.

Przemierzając kolejne pomieszczenia kolonii, należy mieć na uwadze, że w każdej chwili na drodze bohatera może stanąć jedna z niebezpiecznych, zmutowanych istot. Co więcej, w miarę postępów w przygodzie oponenci ewoluują, stając się coraz groźniejszymi przeciwnikami. Na szczęście doktor West nie jest bezbronny, gdyż na jego podorędziu może znaleźć się nie tylko broń biała i palna, ale też granaty oraz ładunki wybuchowe. Ponadto wszystkie te narzędzia mordu można poddawać modyfikacji – nic nie stoi również na przeszkodzie, by wykorzystując rozbudowany system craftingu, samodzielnie tworzyć nowe elementy ekwipunku (mowa zarówno o broni, jak i o pancerzach) w oparciu o gromadzone po drodze schematy.

Kwestie techniczne

Subterrain posiada prostą oprawę graficzną – zabawie towarzyszy posępny klimat uzyskany nie tylko dzięki oszczędnej kolorystyce, lecz również dzięki soundtrackowi, który można nabyć osobno.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Subterrain

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Subterrain

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne: Intel Core 2 Duo 2.8 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki Intel HD 4400 lub lepsza, 1.2 GB HDD, Windows 7
PC
PS4
XONE