Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Strategic Command WWII: War in Europe (PC)

Strategic Command WWII: War in Europe PC

Kolejna odsłona serii rozbudowanych gier strategicznych, osadzonych w okresie II wojny światowej.

Strategiczne | II wojna światowa | turowe

PC Windows
Okładka Strategic Command WWII: War in Europe (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

17listopada2016

17listopada2016

Steam

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Strategic Command WWII: War in Europe to kolejna odsłona serii rozbudowanych gier strategicznych, rozwijanych na komputerach PC przez kanadyjskie studio Fury Software. W grze powracamy ponownie na eksploatowany przez twórców na wszelkie możliwe sposoby front II wojny światowej i do toczących się w latach 1939-45 walk na kontynencie europejskim.

Mechanika

W grze Strategic Command WWII: War in Europe możemy stanąć na czele jednej z dwóch wielkich sił militarnych: aliantów bądź państw Osi, aby kontrolując armie poszczególnych koalicjantów odtworzyć najważniejsze operacje militarne, przeprowadzane w okresie II wojny światowej na Starym Kontynencie. Kampania główna rozpoczyna się w roku 1939 i rozciąga niemalże na cały okres wojny, jednak prócz niej twórcy oddali do dyspozycji graczy kilka pomniejszych scenariuszy, osadzonych w latach 1940-44. Rozgrywka przebiega w systemie turowym, na tradycyjnych, pokrytych heksagonalną siatką mapach, a poszczególne potyczki toczą się nie tylko na lądzie, ale także na wodzie i w powietrzu. Typowym dla serii (jak i całego gatunku) elementem jest tu także tzw. mgła wojny, dzięki której podczas zabawy mamy tylko częściową wiedzę na temat przebiegu działań na niekontrolowanych przez nas bezpośrednio terenach.

Podobnie jak we wszystkich poprzednich odsłonach serii Strategic Command, mamy do czynienia z niezwykle rozbudowaną produkcją dla wytrawnych strategów, w której na barkach gracza spoczywa odpowiedzialność za wszystkie mniejsze lub większe aspekty wpływające na przebieg wojny. Podczas zabawy musimy więc ustalać priorytety poszczególnych działań, decydować o strategii prowadzenia bitew czy koordynować zaopatrzenie wszystkich podległych nam oddziałów. Każda z dostępnych w grze nacji odznacza się tradycyjnie wiernie odtworzonym uzbrojeniem i jednostkami o mocnych i słabych stronach, a wszystko to odzwierciedla jej faktyczną siłę militarną i poziom rozwoju technologii wojskowej w okresie omawianego konfliktu. Oprócz samego prowadzenia działań wojennych, jednym z kluczowych aspektów wpływających na układ sił w grze jest także szpiegostwo oraz dyplomacja, dzięki której możemy np. nawiązywać sojusze z krajami neutralnymi i pozyskiwać od nich istotne wsparcie.

Tryby gry

W momencie premiery, Strategic Command WWII: War in Europe oferował wyłącznie tryb rozgrywki dla jednego gracza. Wraz z późniejszymi aktualizacjami twórcy wprowadzili jednak do gry pełnoprawny multiplayer, pozwalający na rywalizację dwóch graczy za pośrednictwem Internetu.

Kwestie techniczne

Pod względem technicznym, wydany na platformie PC Strategic Command WWII: War in Europe praktycznie nie odbiega od poprzednich odsłon cyklu studia Fury Software, choć w grze nie obeszło się bez tradycyjnej porcji niewielkich ulepszeń i zmian. Na wyróżnienie zasługuje możliwość wyboru pomiędzy nieco bardziej ascetyczną, tradycyjną oprawą graficzną, a nieco nowocześniejszym widokiem 3D. W grze nie zabrakło także znanego z poprzednich części serii funkcjonalnego edytora, dzięi któremu gracze mogą tworzyć własne scenariusze, niekoniecznie osadzone w twardych realiach historycznych.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Strategic Command WWII: War in Europe

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Strategic Command WWII: War in Europe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Pentium III 1.5
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 8 MB
  • Windows Vista/7/8/10